Historik Timothy Garton Ash se pozastavuje nad tím, jak se liší stanovisko Západu vůči Ruské federaci v porovnání např. s Čínou či Indií. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov se dočkal velmi vřelého přijetí v Čínské lidové republice a vyslechl si tam slova čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že mezi Ruskem a Čínou panují nejlepší vztahy a že jde o země, které hrají nezastupitelnou úlohu při udržování světového míru a stability. Komunistická Čína podle Ashe oceňuje, že Putin zaměstnává Spojené státy na evropské půdě a nezbývá jim tak tolik sil, aby se angažovaly v asijské oblasti.
Pochopení se Putin ostatně dočkal i na straně Indie, které poděkoval za „umírněný a objektivní postoj ke Krymu“. „Můj přítel se právě vrátil z Indie. Liberální indičtí přátelé se obávají, že v nejlidnatější demokratické zemi na světě od června zavládne režim připomínající vlastní verzi putinismu,“ píše Ash. Tuto by mohl po případném úspěchu ve volbách přinést Narendra Modi. Země, které mají zkušenost s kolonizací ze strany západních mocností, mohou i na počátku 21. století k Putinovi vzhlížet. Podle Ashe může dokonce v tomto století nastat opakování ukrajinského scénáře i v jiných zemích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp