Britský profesor varoval Čechy: Nedělejte stejnou chybu jako my! Jde o dotace a ničení médií

19.12.2018 14:04 | Zprávy

Dotovat sdělovací prostředky je vlastně stejné, jako posílat peníze rovnou jejich majitelům. Na pražské diskusi evropské organizace pro svobodu médií, která má sídlo v Lipsku, to uvedl jeden z nestorů evropské žurnalistiky, profesor univerzity v Kingstonu ve Velké Británii Brian Cathcart. Šokoval přítomné neutěšenou situací ve Spojeném království a apeloval všechny, kteří by nejradši už už zvedli ruce pro dotace, aby v zápalu boje za finanční pomoc médiím ve svých zemích neudělali chybu jako v „hrdém Albionu“. To se to pak oligarchům podniká, když ještě dostanou štědré úlevy od vlády.

Britský profesor varoval Čechy: Nedělejte stejnou chybu jako my! Jde o dotace a ničení médií
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

„Všichni oligarchové mají nějakou kriminální historii, která by se měla šetřit,“ uvedl jako memento anglický univerzitní profesor a pak se již věnoval „hrdému Albionu“.

Tunely v médiích

„V Británii více než polovina obyvatel neodebírá vůbec žádné deníky, a už vůbec ne regionální,“ posteskl si před auditoriem. „Čím více jste na západě země, tím méně těch lidí je. Prostě nemají na to, aby si kupovali noviny. Před dvaceti třiceti lety dominovaly regionálním novinám společnosti, které je více méně tunelovaly. Byli to prostě tuneláři, kteří kryli různé špinavosti,“ šokoval poprvé, ale nikoliv naposled svojí otevřeností Cathcart. „Když se pak objevily velké mediální skupiny, většina regionálních deníků byla ve Velké Británii skoupena třemi velkými skupinami. Snížili náklady tak, že novináře v zásadě vyhodili na ulici, zavřeli kanceláře a noviny a redakce přestěhovali do větších měst. Oni vlastně vytiskli něco v nějakém větším městě a pak to odvezli do těch menších, aby předstírali, že to vzniklo v tom menším městě, pokud jim to ještě vydělávalo peníze. Pokračovali v tom tak dlouho, že v posledních deseti letech zaniklo ve Velké Británii 200 menších novin. Tisíce novinářů pak skončilo na dlažbě.“

Centralizace

„Tyto společnosti vydělaly opravdu hodně peněz. Jejich zisky byly hóóódně záviděníhodné,“ lehce zalaškoval profesor a pokračoval: „Používají tyto modely – například zkrachovali proto, že začali nakupovat příliš mnoho lokálních novin a zadlužili se tak, že to už finančně nezvládli. Jeden z novinářů mně kdysi řekl, že zjišťoval, jak je možné, že se tak zadlužili. Že obsluha toho dluhu, úroky, byly tak vysoké, že ta firma musela zákonitě skončit. Některé mediální skupiny posílají své zisky do USA, takže u nás ve Velké Británii v zásadě nezůstávají. Rupert Murdoch se nyní snaží zbavit nálepky, že odposlouchával různé politiky. Vlastnil mnoho lokálních novin a vůbec jim nedával najevo, že by byly nějakou prioritou,“ pustil se do tiskového magnáta, který je pro někoho pojmem, profesor Cathcart. „Vložil 200 milionů liber do nákupu národních deníků. Jsou u nás společnosti, které se snaží vysát to, co se jim na tendru hodí. Proč bychom tedy měli v rámci pomoci médiím tyto firmy ještě dotovat? Vy jim chcete posílat peníze? Jako daňoví poplatníci již posíláme těmto lidem dost peněz, protože majitelé těchto vydavatelských domů mají například odpuštěné DPH nebo garantované příjmy ze státní reklamy, ze státní inzerce,“ vypočítával mediální odborník, velmi živý šedesátník. „A nakonec se ještě s vládou dohodli, že seškrtají rozpočet BBC tak, aby tyto peníze šly v jejich prospěch, přestože toto nemá žádný přínos. Oni těch dotací pobírají nyní opravdu hodně. V tomto prohnilém světě je velmi pravděpodobné, že od britské vlády se jim ještě dostane dotací.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

14:02 30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

„Tak se seberte a běžte,“ řekla by ekonomka Ilona Švihlíková zahraničním firmám, kdyby hrozily tím, …