Brněnští zastupitelé schválili dnes akční plán pro klima, chtějí snížit emise CO2

01.10.2019 21:10 | Zprávy

Zastupitelé Brna dnes schválili akční plán udržitelné energetiky a klimatu. Do roku 2030 chce Brno snížit emise oxidu uhličitého o 40 procent oproti roku 2000. Od roku 2000 dosud emise snížilo o osm procent, zbývá tedy ještě 32 procent. Město i se svými společnostmi chystá několik opatření, patří mezi ně například výstavba třetího kotle na energetické využití odpadu za dvě miliardy, kotel na štěpku za 800 milionů nebo bioplynová stanice na využití odpadu z gastronomických provozů za 150 milionů. ČTK to řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Brněnští zastupitelé schválili dnes akční plán pro klima, chtějí snížit emise CO2
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc - Yossi Aloni
Popisek: klima

Pro akční plán bylo 30 zastupitelů, čtyři opoziční z SPD byli proti a 12 opozičních z ANO se zdrželo. Zastupitel Ivan Fencl (SPD) uvedl, že není potřeba propadat klimatické hysterii. „SPD chce hledat rovnováhu mezi tím, aby nebylo oxidu uhličitého mnoho, ale aby ho nebylo také málo. Bez oxidu uhličitého by neprobíhala fotosyntéza a bez ní by nevznikal kyslík,“ řekl ČTK Fencl.

Město chce do roku 2030 snížit emise o dalších 32 procent. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) je možné toho dosáhnout rozvojem lokálních obnovitelných zdrojů elektřiny nebo třeba náhradou současných dopravních prostředků ve městě za vozidla fungující na elektřinu, plyn nebo bioplyny. „Musíme přijímat opatření především na vlastních objektech, zařízeních, vozovém parku a podobně a zároveň se snažit zapojit i sektor obytný a terciární. Aktivně spolupracujeme s brněnskými firmami, s nimiž hodláme uzavřít i memorandum. Občany pak motivujeme několika tipy ekodotací,“ řekl Hladík. Město dává například dotace na zelené střechy, ale i na zadržování dešťové vody.

Podle Hladíka město kromě plánu udržitelné energetiky a klimatu pracuje na snižování spotřeby pitné vody. Ve spolupráci s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi zavedlo chytré vodoměry, které mimo jiné dokážou odhalit havárie a zamezit zbytečnému úniku pitné vody. Do konce roku město nainstaluje 6 000 takových vodoměrů, pokryta budou místa pokrývající 80 procent spotřeby vody ve městě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

18:45 „Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

Ruská ekonomika už téměř tři roky čelí západním sankcím a řadu expertů nadále překvapuje, že sankce …