Brusel chce rozštípnout Visegrád: Česko a Slovensko mají zradit „zlobivé“ Maďary a Poláky

29.05.2018 10:10 | Zprávy

Jednota států Visegrádské čtyřky je Evropské unii dlouho trnem v oku. Jak nyní píše bruselský server Politico, EU se nyní snaží avizovanou jednotu narušit.

Brusel chce rozštípnout Visegrád: Česko a Slovensko mají zradit „zlobivé“ Maďary a Poláky
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Pomoci zákulisních vyjednávání a s příslibem více dotací se Evropská unie snaží Česko a Slovensko oddělit od maďarských a polských partnerů. Hlavním cílem je dostat Budapešť a Varšavu do izolace nejenom v rámci EU, ale také v samotné Visegrádské čtyřce. Server Politico v této souvislosti píše o „nové strategii Bruselu“. „EU chce vrazit klín mezi tyto čtyři státy a rozdělit jejich volné uskupení napůl.“

Server Politico získal vyjádření od několika diplomatů a úředníků, kteří potvrzují, že Evropská komise podniká ve středoevropském regionu konkrétní kroky k tomu, aby Polsko a Maďarso úplně odřízlo od zbytku skupiny. „Bruselu především vadí, že státy Visegrádské čtyřky odmítají uprchlické kvóty. Naopak některé jihoevropské státy přerozdělování uprchlíků podporují. Případnému kompromisu nyní brání postoje států Visegrádské čtyřky.“

Jedním z kroků, jak je přinutit k poslušnosti, bylo spojit „právo“ na čerpání dotací se závazkem o dodržování právního státu. Jak zmiňuje Politico, tento návrh vychází z rozhodnutí Evropské komise postihnout Polsko za jeho justiční reformu. Z narušování právního státu potom Brusel obviňuje také Maďarsko. „V prvé řadě Polsko by tak mohlo přijít o svá hlasovací práva v rámci Evropské unie. Ovšem Maďarsko již naznačilo, že bude takový návrh vetovat.“

Peníze jsou vždy až na prvním místě – a to platí podle Bruselu i pro státy Visegrádské čtyřky. „Více než polovina veřejných investic v Maďarsku je finančně podporována Bruselem. To je tolik peněz, že je Viktor Orbán nemůže získat nikde jinde. Přibližně stejný poměr je vidět i na Slovensku, v České republice se podílejí bruselské dotace na veřejných investicích ze 43 %,“ poznamenává bruselský server Politico.

„Politcké i ekonomické zájmy Bratislavy i Prahy se stále více sbližují s Německem a Rakouskem než s Maďarskem a Polskem. Navzdory tomu by mohla nová strategie Bruselu vše jenom zhoršit. Hlavně v případě, pokud se tamějším populistům podaří Brusel usvědčit z toho, že jejím hlavním cílem je prosadit pomocí příslibů o finanční podpoře svůj vliv. Stejně jako se tak stalo v případě prosazování kvót pro přerozdělení uprchlíků,“ obává se Politico.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…