Brusel pořádně naštval jednoho evropského premiéra. Jde o peníze

23.10.2016 7:33 | Zprávy

Vztahy mezi Itálií a Evropskou unií se začínají povážlivě dramatizovat. Premiér Matteo Renzi se zlobí na Evropskou unii, která kritizuje jeho rozpočet pro příští rok.

Brusel pořádně naštval jednoho evropského premiéra. Jde o peníze
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Italský premiér neprožívá zrovna ideální období své politické kariéry. Za šest týdnů se bude v jeho zemi konat referendum o ústavních změnách a podle průzkumů vše nasvědčuje tomu, že voliči jeho návrhy odmítnou. Renzi přitom s referendem úzce svázal svoji budoucnost a v případě odmítnutí ústavních změn hodlá ze své funkce odstoupit. Notně narušené jsou také jeho vztahy s představiteli Evropské unie, kteří mají problém s jeho rozpočtem.

Rozpory mezi Renzim a evropskými politiky se projevily již na setkání v Bratislavě v polovině září, o kterém se italský premiér vyjadřoval mnohem méně pozitivně než ostatní. Po skončení summitu se dokonce odmítl zúčastnit společné tiskové konference s francouzským prezidentem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou a uspořádal své setkání s médii odděleně. Navíc byl ve srovnání s dalšími účastníky summitu o poznání kritičtější.

Možná i tento aspekt hraje roli v nesouhlasném stanovisku špiček Evropské unie s aktuálně sestaveným rozpočtem, který Renzi v posledních dnech prezentoval. „Sestavili jsme rozpočet se schodkem ve výši 2,3 % HDP, ale jako obvykle jej nejmenované zdroje z EU odmítají a tvrdí, že neprojde. Čemu vlastně říká Brusel své ‚ne‘? Penězům pro v srpnu zemětřesením zničené Amatrice? Financím do školství? Dvěma miliardám navíc do zdravotnictví? Měli by nám to říct.“

Mnozí italští politici jsou přesvědčeni, že neustálé peskování bruselských eurokratů snižuje šance Renziho na úspěch ve zmíněném referendu, které se bude konat v neděli 4. prosince. „My respektujeme pravidla, i když s nimi nesouhlasíme. Ale nyní se už opravdu ocitáme na hraně. Pokud náš rozpočet odmítnou, tak my se sami rozhodneme, jestli si na něm budeme trvat, nebo přikročíme ke změnám,“ cituje názory nejmenovaných vyšších úředníků britský deník Express.

Vrásky na čele Renzimu přidělává i neutěšený stav italského bankovního systému a stále se zvyšující popularita opozičního Hnutí pěti hvězd Beppe Grilla. Již v červnových místních volbách Renziho Demokratická strana utrpěla v přímém souboji o křesla starostů zdrcující porážku v Římě i Turíně, kde se prosadily mladé a charismatické kandidátky opozičního hnutí. Pokud referendum dopadne pro Renziho neúspěchem, mohlo by v následných parlamentních volbách uspět právě euroskeptické a antiimigrační Grillovo hnutí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Teror, masová vražda v Magdeburku. Může přijít další útok. Šílenství, reaguje AfD

22:25 Teror, masová vražda v Magdeburku. Může přijít další útok. Šílenství, reaguje AfD

Při teroristickém útoku v německém Magdeburku, během něhož najel pachatel autem do davu lidí na váno…