Brusel se děsí průzkumů a chystá obrovskou reklamní kampaň. Za spoustu peněz

25.05.2018 21:05 | Zprávy

Za rok se konají volby do Evropského parlamentu a podle aktuálních průzkumů i výsledků parlamentních voleb v některých státech patrně posílí euroskeptici. Brusel chce vynaložit na přesvědčení voličů desítky milionů eur.

Brusel se děsí průzkumů a chystá obrovskou reklamní kampaň. Za spoustu peněz
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Poslední měsíce přinesly Bruselu jen samá zklamání. Státy Visegrádské čtyřky vytrvale odmítají uprchlické kvóty, v Itálii se rýsuje euroskeptická vláda a v nedávných volbách v Maďarsku na celé čáře zvítězil Viktor Orbán. Nejnovější průzkum navíc ukazuje, že se směřováním Evropské unie není spokojeno čím dál tím více lidi. Podle včera zveřejněného průzkumu Eurobarometru si myslí 44% respondentů, že se EU vydala špatným směrem. Opačný názor má 32% z oslovených.

Průzkumu se přitom účastnilo 27 600, takže mu silnou relevanci. „Ukazuje to, že euroskeptické strany budou posilovat. Brusel se proto rozhodl investovat do kampaně, jenž by cílila na mladé voliče a „vlažné“ podporovatele EU. Evropský parlament a Evropská komise společně plánují na tyto aktivity vynaložit třicet milionů eur,“ píše bruselský server Politico a pokládá si otázku, jestli taková masivní kampaň přinese kýžený efekt.

Server Politico vytipoval čtyři nejvážnější rizika, kterým bude Brusel v nadcházejících dvanácti měsících před volbami čelit. Prvním z nich je klesající volební účast. „Podle Eurobarometru je nyní ochotno jít volit jen asi padesát procent voličů. Tento problém chce Belgie, Španělsko, Litva i další státy vyřešit tak, že na stejný den naplánuje také národní volby,“ píše Politico, který dále vidí riziko také v „populistické vlně“.

„Socialisté a lidovci v Evropském parlamentu mají štěstí, že se euroskeptici nedokážou sjednotit pod jedním vedením. O mnoho horší je to však v národních parlamentech, kde tradiční strany značně oslabily. Stalo se tak v Německu, Francii, Itálii i Polsku. Existuje riziko, že socialisté oslabí i v Evropském parlamentu a proevropské strany tak ztratí většinu. Kampaň na mladé voliče může mít opačný efekt, protože 63% si jich myslí, že nové strany mají lepší recept na vyřešení problémů než strany tradiční.“

Vedle posilování vnitřních nepřátel považuje bruselský server za negativní také samolibost představitelů EU. „Brusel se musí každý den snažit, aby jeho fungování vypadalo více demokratičtěji. Přes některé změny však předsedu Evropské komise určuje 450 delegátů a 27 vedoucích představitelů EU. Vliv 450 milionů Evropanů na dění v Evropské unii je stále mnohem menší.“


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Do pár let se ceny nových aut srovnají a po dalších pár letech se srovnají i ceny ojetin.

Co myslíte tím srovnáním cen nových elektroaut? A kolik lidí myslíte, že dnes má na nové auto? A ještě, kde berete tu jistotu, že ceny elektroaut budou do pár let nižší? Nebude to spíš naopak, vždyť proč by se na tom, že je budeme muset kupovat nesnažili výrobci vydělat? A ještě k té přípravě infras...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …