Bursíkova briketa, ostravské torpédo. V Česku se bojí, v Polsku už jím topí. Uhlí není

07.10.2022 13:03 | Zprávy

Agentura Bloomberg upozorňuje, že ruská válka na Ukrajině dopadá i na mnohé polské domácnosti. Některým pomalu dochází uhlí a ti tak pálí jakékoli odpadky, aby ho nějak nahradili. Z Česka zaznívají obavy, že se Češi, Moravané a Slezané vydají stejnou cestou.

Bursíkova briketa, ostravské torpédo. V Česku se bojí, v Polsku už jím topí. Uhlí není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Smog, ilustrační foto

Agentura Bloomberg připomíná, že právě v Polsku se nachází hned 40 měst z první stovky s nejhorší kvalitou ovzduší v EU. Naši severní sousedé stále spoléhají na vytápění uhlím. Jenže teď v některých domácnostech dochází i to, ceny jsou tak vysoké, že si ho někdy nemohou dovolit, a lidé tak začínají spalovat, co se dá.

Když si Paulina Mroczkowska všimla rostoucí hromady odpadků na dvoře truhlářské dílny přes ulici, zazvonilo jí v hlavě na poplach. Její starost se netýkala nebezpečí nesebraného odpadu, ale toho, jak bude využit,“ uvedla agentura.

„Tuhle sezónu je to tak špatné, že můžete ve vzduchu cítit, jak se pálí odpadky. To tu dřív nebývalo,“ prozradila agentuře pětatřicetiletá matka tří dětí Mroczkowska.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v rozhovoru pro Rádio Impuls taktéž vyjádřil obavy, že i obyvatelé Ostravska mohou v časech energetické krize topit vším možným, např. tzv. ostravskými torpédy, což je směs pilin a oleje uložená v PET lahvi.

Je možné, že lidé budou muset topit vším možným, naštěstí v nových kotlech třeba na pelety s vlastním zásobníkem už to možné nebude. Ale ti, kteří ještě mají ty kotle nevyměněné, toho starého typu, tam to samozřejmě vyloučit nelze,“ uvedl Vondrák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

14:50 „Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

Mezi projekty, které sponzorovala agentura USAID, je i OCCRP, tedy sdružení novinářů v několika desí…