"Měl jsem to podivné štěstí, že oba naši synové se narodili v té nejhorší době po srpnu roku 68," řekl prezident v rozhovoru. "Jako osoba nepřizpůsobivou vůči komunismu – dnes se obrat "nepřizpůsobiví občané" používá jinak – jsem byl exemplárně vyhozen z Československé akademie věd. Veškerá má životní kariéra se ocitla v troskách, dostal jsem podřadné místo v pobočce banky."
Díky nenáročné práci pak měl více času na děti. "Já jsem nebyl ten totálně prací vytížený tatínek, který přichází z práce v deset v noci a ještě si bere práci domů. Byl jsem v tu chvíli tatínek, hledající orientaci v tom, jak dál žít a tudíž jsem byl daleko více doma. Manželka odvedla ráno děti do jeslí, později do školky nebo do školy a já jsem pro ně odpoledne chodil, nakupoval jsem... To je paradox. To je naprosto šílená a nesmyslná bláznivost komunismu."
Do politiky jsem spadl naštěstí už pozdě
Protože strávil prezident s dětmi většinu jejich dětství, odrazilo se to na jejich vztahu i do budoucna. "Například letos jeli oba na dovolenou. Jeden vyrazil někam do Itálie autem na lyže a ve svých šestatřiceti letech, když dorazil na místo, mi poslal esemesku "tati, jsme v pořádku tady“. Stejně tak druhý, starší syn byl na týden u jakéhosi teplého moře a přišla mi od něj esemeska "tak jsme tady, jedeme z letiště“. To považuji za unikátní. Samy o sobě jsou to možná maličkosti nebo zdánlivé jednotlivosti, ale myslím, že to o něčem vypovídá."
Do politiky se Klaus dostal v době, kdy už ho děti nepotřebovaly. "Do politiky jsem spadl v jistém smyslu naštěstí pozdě. Nevracel jsem se domů o půlnoci ke čtyřletým nebo šestiletým dětem - starší syn byl na vysoké škole a mladší na gymnáziu. To byla určitá výhoda," konstatoval.
Vánoce s dětmi ale netráví, Štědrý den si nechává jen pro manželku Livii. "Manželka je z velké rodiny, takže se už tradičně všichni scházíme pár dní před Vánocemi na slavnostní večeři s širší rodinou v počtu zhruba třiceti lidí, samozřejmě včetně vnoučátek a množství dalších přibývajících dětí. Samotný Štědrý večer potom už trávíme doma ve dvou."
Pod stromečkem se prezident těšil hlavně na nové košile. "Při prezidentování mám v této oblasti nadstandardní spotřebu - ale mám pocit, že pár jich mám ještě nerozbalených z minulých Vánoc," podotkl. Přání do nového roku si prý nechá až do svého tradičního projevu 1. ledna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par