Byli jsme na Macronově párty, kde vládlo nadšení. V jiné části Paříže se ale dělo úplně něco jiného. To by nového prezidenta zvedlo ze židle

08.05.2017 16:02 | Zprávy

REPORTÁŽ Mladý prezident Emmanuel Macron. Toho si včera vybrali Francouzi. A ParlamentníListy.cz po Paříži zjištovaly nálady lidí. „Je to v prdeli. Macron je holub, co bude kadit svá moudra, ale nic neudělá,“ dozvěděli jsme se například.

Byli jsme na Macronově párty, kde vládlo nadšení. V jiné části Paříže se ale dělo úplně něco jiného. To by nového prezidenta zvedlo ze židle
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ale všichni ostatní ví a jsou nadšení

Novým prezidentem Francie je Emmanuel Macron, získal přes šestašedesát procent voličských hlasů. ParlamentníListy.cz byly nicméně u obou akcí prazidentských kandidátů. A co se tedy včera dělo v Paříži?

Le Penová v lesíku

V parku na pařížském předměstí Vincennes v altánku, tedy obrovské budově uvnitř zeleně, měla svou povolební akci Marine Le Penová. Lesík byl obklopený policií a dovnitř se dostali jen vybraní novináři. Le Penová nakonec získala skoro čtyřiatřicet procent, takže to bylo mírné zklamání.

"Nevolil jsem ani v jednom kole. Mezi kandidáty nebyl nikdo, koho bych si vážil. Všechno špatně. Le Penová je skoro fašistka, Macron byl bankéřem, který ve státní správě strávil pár měsíců. Tedy člověk totálně spjatý se systémem. Mám o Francii obavy, moc lidí se touží dostat k moci a podle toho to i vypadá," sdělil Francois sedící s přáteli na zahrádce jednoho z barů ve Vincennes.

Ve Francii je jedno slovo na indexu. Reforma. První a poslední prezident, který prý zavedl nějaké opravdové reformy, byl Charles de Gaulle. Všichni ostatní dělali jen kosmetické změny. Vládne zde totiž mezigenerační problém. Poválečná generace důchodců využívá veškerých výhod sociálního systému a mladí na to koukají skrz prsty. Jasně vidí, že takové výhody mít nebudou.  

Na Macronově večírku

To prezident Macron měl párty před Louvrem, jednou z nejnavštěvovanějších galerií světa. Před ní vlály nejen francouzské vlajky, ale i marocká, syrská či alžírská. Několik sympatizantů mělo make-up, každý jinou vlajku země Evropské unie. Macron se totiž nikdy netajil svou proimigrační politikou a podporou multikulturní společnosti.

"To, co mě potěšilo v projevu Macrona po vítězství ve volbách je, že mluvil o sjednocení. Potřebujeme, aby Francie byla jednotná," řekla pro ParlamentníListy.cz ajťačka Kenza, která přišla na párty s manželem a dvěma syny. "Teď se mi bude dobře usínat," dodala s tím, že Macron má velkou odpovědnost otupit ostří pravicového a levicového extremismu v zemi, které jsou v poslední době ve Francii celkem dost populární. Přesto se bojí, aby v příštích prezidentských volbách nezvítězil kandidát Národní fronty.

To pro studenta medicíny Sebastiena šlo o volbu menšího zla. "V prvním kole jsem volil Mélanchona, ale pak jsem dal hlas Macronovi. Asi nejvíce mě ovlivnila televizní debata obou kandidátů, kde se Le Penová ukázala jako diletant. To ilustruje třeba její nejasná pozice vůči vystoupení Francie z eurozóny, kdy v jedné chvíli navrhovala, že se vrátí k prozatímní měně zvané ECU. Nerozuměl jsem jí," sdělil.

V sedmém obvodu

Pařížskému Montparnassu vévodí celkem nevzhledný mrakodrap. Nalevo- míněno od Seiny - na hřbitově leží například filosof Jean-Paul Sartre a jeho úžasná partnerka Simone de Beauvoir, hudebník Serge Gainsbourg či prokletý básník Charles Baudelaire, který v básni Zdechlina napsal: "A mouchy bzučely nad břichem, z jehož hnilob dralo se černo páchnoucích pluků larv, valících se jako černý sirob podél těch cárů živoucích."

Právě v sedmém obvodu Paříže jsou takovým "sirobem" oba prezidentští kandidáti. V prvním kole zde měl obrovskou podporu Francois Fillon, lídr Republikánů. "To je na nic. Macron žádný změny neudělá, takže s ním budou všichni vysávat Francii. A rychle, ale jistě, se dostaneme na ekonomické dno. Je to v prdeli. Macron je holub, co bude kadit svá moudra, ale nic neudělá," prohlásil pro ParlamentníListy.cz Michael v restauraci poblíž Montparnassu. Rozčiloval se tak, jako by politika byla to jediné v jeho životě. Většinový Francouz. Klasický "homo politicus".

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

18:08 „D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

Populární soutěž AZ kvíz se opět dostala do povědomí širší veřejnosti. V rámci lítého boje o spojení…