Bylo tam husto! Zaorálek odhalil dění na jednání vlády, kdy se Hamáček nedostal do čela krizového štábu

03.04.2020 17:48 | Zprávy

Koronavirus a omezení s ním spojená zásadně dopadají i na českou kulturu. „Normální život se do Česka jen tak nevrátí, pro kulturu je tato letní sezóna ztracená,“ predikuje vývoj situace v příštích měsících ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V rozhovoru pro Reflex.cz hovořil také o tom, že chce jednat s ministryní financí o další podpoře pro příspěvkové organizace i soukromé podniky, a má i první plány, které by mohly pomoct. Kromě toho také popsal, jak je na vládě někdy „husto“.

Bylo tam husto! Zaorálek odhalil dění na jednání vlády, kdy se Hamáček nedostal do čela krizového štábu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Oblasti postižené koronavirovou krizí nejvíce jsou bezesporu gastronomie, cestovní ruch a kultura. Ministr resortu kultury to považuje za velké neštěstí. „Kultura je oblast, která sbližuje lidi, ať už jde o festivaly, vernisáže a mnoho dalších. V tom je virus nešťastný, jde proti základu kultury, proti vztahům mezi lidmi,“ řekl na úvod Zaorálek.

Sám nemá přesnou představu o tom, kdy by se lidé mohli vrátit zpět do divadel, kin, klubů... „Ačkoli se virus studuje, stále zůstává mnoho záhad a neznámých. Je těžké říct, co bude v červnu nebo v červenci,“ krčil rameny ministr.

Zastává názor nedělat opatření třeba na šest měsíců, ale jít krok po kroku. „Měli bychom dělat opatření na měsíc na dva. To chci prosazovat. Nikdo neví, co bude,“ řekl Zaorálek. O budoucnosti naší země podle něj rozhodne naše kreativita a schopnost zapojit se pak do procesů, které se ve světě odehrávají.

„Domnívám se ale, že léto bude podivné, je malá šance, že bude normální. Letní sezóna je pro kulturní zařízení ztracená,“ myslí si ministr. „V nejlepším případě to bude trochu k životu, ale nebude to normální život. V rámci povolování vládních opatření proti šíření pandemie bude sdružování lidí limitované,“ očekává tak, že léto bude bez festivalů a koncertů a omezené bude do konce roku i cestování.

Co tedy plánuje Zaorálek pro kulturní zařízení udělat? „Ve spolupráci s Ministerstvem financí a ministerstvem sociálních věcí jsme docílili toho, že v opatření, která se nyní přijímají, jsou zohledněna svobodná povolání,“ uvedl.

Vláda na konci března rozhodla o jednorázové finanční podpoře ve výši 25 000 korun pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které negativně zasáhla omezení vlády související s vyhlášením nouzového stavu a karanténou. Musí však splnit určité podmínky a objevuje se kritika, že ne každý je dokáže splnit. „Pokud je tolik těch, kteří na to nedosáhnou, určitě jsem otevřený tomu, abychom se o tom ve Sněmovně bavili. Vznikalo to poměrně za horka. Měly by se hledat úpravy, aby to bylo fér,“ uvítal by ministr zlepšení podmínek pro pomoc OSVČ. Zmínil, že do jisté míry pomůže některým i schválený tzv. kurzarbeit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…