Býval dvojkou v ODS. Teď už Petra Čermáka politika nebere

09.01.2012 16:38 | Zprávy

Vysoko v hierarchii strany i výkonné moci působil v devadesátých letech Petr Čermák. Bývalý místopředseda ODS a ministr vnitra je však už čtrnáct let mimo politiku. Pro veřejnost by už možná zůstal pozapomenut, pokud by ho podnikatel Petr Mach nedávno neobvinil, že přes něj půjčil ODS 350 tisíc německých marek a tři miliony korun, na což mu ale navzdory slibu nevystavil potvrzení, a i proto strana dluh neuhradila.

Býval dvojkou v ODS. Teď už Petra Čermáka politika nebere
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Podnikatel Petr Mach ve své nové knize „Financoval jsem ODS“ tvrdí, že půjčil této straně přes tehdejšího místopředsedu Petra Čermáka 11 milionů korun a peníze nikdy nedostal zpátky. „Nemám žádnou chuť s Machem mediálně bojovat. Mám svědomí úplně čisté, nic jsem si od něho nikdy nevypůjčil,“ prohlašuje Čermák v rozhovoru pro časopis Týden.

Mach prý může mít jen papír na první půjčku z roku 1994, která činila nějakých 350 tisíc korun. Tehdy to tak ve stranách fungovalo, protože partaje byly vedené k tomu, aby žily ze sponzorských darů. Podnikatelovo tvrzení o předání 350 tisíc německých marek a tří milionů korun ale rázně odmítá. „To je úplný nesmysl, nic takového neproběhlo,“ odmítá to Čermák.

Za svou éru žádné Bácse, Sinhy ani Pepy z Hongkongu nezažil

Vysvětluje si to tím, že se něco stalo v Machově hlavě. „Byl můj dobrý kamarád a i po jeho návratu z vězení jsme se několikrát viděli. Pak ale došel k názoru, že jsem ho nechal zavřít já, taková pitomost,“ zlobí se Čermák. Naposledy se spolu viděli před třemi lety na domluvené schůzce, během níž ho Mach požádal o půjčku čtyř milionů. „Snažil jsem se mu vysvětlit, že mu půjčit nemůžu – a od té doby se ten problém vleče,“ stěžuje si bývalý politik ODS.

Jeho vliv na financování ODS skončil v listopadu 1994 a do té doby může ručit za to, že strana nikdy neměla žádné švýcarské konto a dokonce vyhrál soudní spor s televizí, která ho s ním spojovala. „O éře mého spravování financí ODS může leckdo leccos tajuplně naznačovat, ale tehdy nebyli žádní Bácsové, Sinhové ani Pepové z Hongkongu. To všechno přišlo do financování ODS až po mně,“ připomíná Čermák.

Viktor Kožený žádnou protekcí nikdy neobtěžoval

Stejně jako s Machem se bývalý místopředseda ODS přátelil také s Viktorem Koženým. „Zrovna Kožený je případ člověka, který ke svému byznysu žádnou politiku nepotřeboval. Viktorovi dávali lidé politický kredit tím, že mu prodávali své kuponové knížky. My jsme se stýkali hodně, naučil mě hrát squash, ale nikdy neobtěžoval tím, že by chtěl nějakou protekci, proto naše vztahy byly velmi příjemné,“ odmítá Čermák, že by přes něj mohl Kožený prosazovat své zájmy.

V ODS býval dvojkou hned za Václavem Klausem, ale s nynější hlavou státu už se vídá jen minimálně. „Potkáme se, podáme si ruku, prohodíme pár slov, ale žádný další kontakt, natožpak spolupráce tam nejsou,“ říká v rozhovoru pro časopis Týden Čermák, jenž už je po odchodu ze sněmovny v roce 1998 jen řadovým – a jak sám říká – i trochu pasívním členem v Praze a nikam už nekandiduje.

Na Nečasovo místo nikdo vhodný v ODS neexistuje

O stranickém předsedovi Petru Nečasovi si myslí, že donedávna vypadal dost úřednicky a nezajímavě, ale pokud to, co se dnes v ODS děje, není dílem náhody, pak jeho vliv a síla jsou daleko větší, než si myslel. „A ze srdce mu přeji, aby to dokázal, už proto, že dnes nevidím v ODS nikoho, kdo by mohl přijít na jeho místo,“ podotýká Čermák.

Bývalý ministr vnitra je přesvědčen, že politika už mu nemá co nabídnout. Má dost na to, aby mohl normálně žít, extravagance nepotřebuje a živí ho podnikání. „Trošku Opavská lesní, kde jsem členem představenstva. Pak také poradenství, i když jeho zlatá doba už je dávno pryč. Krize se do nás zakousla, zakázek je čím dál méně. A mám ještě firmu, která se zabývá výrobou lustrů, ta se nám slušně rozbíhá,“ prozrazuje o sobě Čermák.

Mít obecní byt z dob poslancování exministrovi hloupé nepřipadá

V závěru rozhovoru také přiznal, že má dosud v Praze obecní byt, který dostal v roce 1993 za dob svého poslancování. A to přesto, že mnoho jeho kolegů byty postupně vrátilo a i on sám má asi dost peněz na vlastní byt. „Mně to hloupé není. Když jsem ho dostal, jiný byt jsem neměl. Nastěhoval jsem se do něj a mám tam trvalou adresu dodnes,“ konstatuje bývalý místopředseda ODS.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ v Krumlově

20:29 A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ v Krumlově

„Česnečka za 70 korun? Tu jsme doma dělávali, když bylo před výplatou.“ I takové komentáře jsme si v…