Bývalý disident a nejmladší politický vězeň: Komunismus byl zrůdný. Srovnatelně s nacismem

17.11.2013 20:05 | Zprávy

Již při narození měl problém – rodiče mu dali jméno Gottlieb, což je ekvivalent k českému Bohumil, jenže to nesměl používat. A tak je tedy krátce Míla. Tehdy nejmladší politický vězeň v Československu, Plzeňák Míla Petrovský, se do spárů StB dostal zcela nevinně – spolu se staršími kamarády byl u Hojsovy stráže svědkem potyčky pohraničníků s vojáky. Zasahovala tu tehdejší vojenská policie a „péesáci“. Když se vraceli do vnitrozemí, naskákali na ně uniformovaní policisté, i ti v civilu.

Bývalý disident a nejmladší politický vězeň: Komunismus byl zrůdný. Srovnatelně s nacismem
Foto: Michal Drabík
Popisek: Míla Petrovský

„A já, mladej blbeček, na ně křičím – Žijeme ve svobodným státě! Ať žije USA! Nu a bylo to. Dostal jsem deset a půl roku na tvrdo. Ostatní se z toho dostali, měli rodiče komunisty. Jenže já byl z živnostenský rodiny, příbuzní matky v Americe. A bylo to…“

Z 10 na 15 let a do nejtvrdších podmínek

„Maminka za druhé světové války byla v koncentráku za to, že házela chleba vězňům při vlakovém transportu,“ říká jeden z mála plzeňských „rebelů“. „Udal ji člověk, který pak dělal předsedu národního výboru. Rodina Petrovských byla problematická prostě vždycky…“

Za nedokonané pokusy o útěk mu byl pak trest zvýšen na patnáct a půl roku. Prošel Pankrácem, Bory, Vikmanovem na Sokolovsku a dnes již neexistujícími Minkovicemi. Na ty dodnes vzpomíná s hrůzou – bití, nedostatek jídla, sadističtí dozorci. „Je zajímavé, že dnes ti, kteří tam dělali, trpí totální ztrátou paměti. Nic si nepamatují. Nic špatného nedělali. Byli mírní jako beránci. Jenže to by tam nemohli být. Dozorci tady v padesátých a šedesátých letech prostě takoví byli, jinak by se tam ani nedostali... Kdyby netejrali lidi, tak by tam nemohli pracovat. Předpokladem bylo, aby to byli z gruntu lidský svině. A na mukly žádný rukavičky!“

Následovala cizinecká legie

Pak utekl do zahraničí. Toulal se, kde se dalo. Zakotvil v cizinecké legii, dvakrát byl ve Rwandě. Jako bývalý boxer a zápasník měl k tomu fyzické předpoklady. „V Kigali jsem viděl nepředstavitelná zvěrstva. Sám jsem dostal najednou všechny žloutenky, protože mne při zranění dali na místo mrtvého rwandského vojáka a kanylu, kterou měl zavedenou, z něj jen vytáhli a dali ji do mě.“ Že měl malárii, se pomalu nepočítalo, to bylo téměř normální.

V Čechách, po takzvané sametové revoluci, jej ale nečekalo nic dobrého. „Myslíte, že se někdo omluvil, že mi komunisti zmordovali kus rodiny? Nikdo! Političtí vězni nikoho nezajímají, politici si je berou do huby jen na pár dní v roce. Ještě nedávno mně čmárali na stěnu, že jsem vrah a že patřím do plynu. A to jsem dostal cenu za statečnost Oskar 2002, kdy jsem v zoologické zahradě vytáhl topící se ošetřovatelku z bazénu. Odměna na sebe nenechala dlouho čekat – rozbíjeli mi okna, nadávali do nácků…“

Tři kategorie občanů

„Jsem pořád na indexu, i v dnešní době, jsme pořád rebelové, nikoho nezajímáme, naopak, struktury se nám vysmívají... Když se člověk nebojí mluvit, je to stále špatné, i dnes, to jsou právě ty staré struktury ve státní správě a hlavně v justici. Ve vyšetřování a odvolání se stále ztrácí důkazy a papíry – já si myslím, že je prostě vyhodí a pak prohlásí za ztracené. Koukají se na nás pomalu jako na lůzu. Podle mne jsou tady dnes tři kategorie občanů. První jsou nedotknutelní, privilegovaná kasta, která může prakticky všechno. Druhá jsou třeba cikáni a různí nepřizpůsobiví a fetky. A třetí, to jsme my, političtí vězni. Nejhorší ze všech! Když se člověk nebojí mluvit, nemá to lehké. I dnes, na tom se nic nezměnilo. Ty staré struktury jsou pořád nalezlé ve státní správě a hlavně v justici.“

Podle Petrovského je právě v tom zakopán pes naší pseudodemokracie. „Nejsme žádným právním státem! Jak je možné, že soudy nižších instancí vynášejí rozsudky, které pak ty vyšší zcela rozpráší? Tomu se diví celý svět. Našim politikům je to jedno – vlastně ono jim to přijde náramně vhod!“¨

Proč nebyla rozprášena plzeňská práva

„Nedivte se, že je stát takový, když tu spolupracují advokáti s mafiány, když pracovníci tak směšně nazývaného resortu spravedlnosti se bratříčkují mezi sebou – státní zástupci, policajti… Do dnešního dne nebylo vyřešeno nic z kauzy plzeňských práv. Mafiáni a politici zde získávali tituly jako na běžícím pásu. A pak se divme, že jeden je zavázán druhému, protože na sebe ví nejrůznější věci. Proč vlastně nebyla rozprášena plzeňská práva?“ ptá se celý nazlobený Petrovský. „Plzeňská práva měla být rozmetána, ale někomu se to asi hodí. Že tu studovali mafiáni spolu s právníky, že tu byli rychlokvašky, kteří jsou nyní téměř ctihodní občané a nikdo na ně nemůže… Komu vlastně odebrali titul? Skandalizováni jsou ti, kteří na to upozorňují. Dodnes je klid, takže Pospíšilovi to vyšlo... Jenže nyní spláčeme nad výdělkem. Zavázaní soudci a právníci, kteří si koupili papíry a titul, makaj podle mafiánů a kmotrů, kteří je vlastně řídí. Stát tímto dovolil, aby byl soustavně poškozován. A že nějaké dětičky komunistických papínků nedostudují? Přece mohli jinde. Kde jsou všechny ty práce  Bendy, Pospíšila, Řápkové. Je lepší zapomenout, že? Máme zprofanovanou a zkompromitovanou justici, kde je pořád řada komunistů…

Každý myslí jen na svoji peněženku. Za komunistů se říkalo  - kdo nekrade každou hodinu, okrádá svoji rodinu – kradly se hřebíky, dávali se úplatky jako třeba bonboniéry – ale dnes to nemá žádné hranice. Je to tím, že je nejistota, lidé neví, co bude. Mladí vyrůstají v naprostém chaosu a lumpárnách – a přitom vím, že naše děti a mládež jsou ještě bezvadní, mají pud sebezáchovy na to, co prožívají, co vidí na vlastní oči, jak se společnost chová jako dobytek. Starší šlapou po mladých, tak se nedivme, že nová generace je flustrovaná. V totálu se říkalo u soudu v závěrečné řeči – otevřete okno, ať sem vstoupí spravedlnost. Je hrozné, že to můžeme říkat i zde…“

Sociální demokrati ztratili soudnost

„Musí existovat opozice! Sociální demokracie je jedna z našich nejstarších politických stran – za první republiky byli nejváženější politici, ale co se z tý partaje stalo! Dělají úplně stejné lumpárny jako ODS, dělají levoty sami na sebe,“ říká exkluzivně pro ParlamentniListy.cz Míla Petrovský a směrem k budoucímu krajskému „hejtmanovi-politrukovi“ Šlajsovi uvádí: „To, co se děje, je skandální – na Karlovarsku je politruk pohraniční stráže radním – pohraničníci klidně za tři dny opušťáku a hodinky zabili člověka… Bez jakýchkoliv skrupulí. A v Plzni, že vojenský politruk bude hejtman, to už je úplná šílenost, to jsme ty Karlovaráky překonali! Pro komunisty nejsou rozhodující peníze, ale moc. Socani si neuvědomují, že ti komunisté, jako už v minulosti, je spolknou a ani nebudou vědět jak. Protože 20 let nebyli u moci, nedostali se takříkajíc k lizu, takže se nezprofanovali. Oni moc dobře vidí, kde nesmí zaškobrtnout, furt budou svádět všechno na pravici. Velikánská chyba je, že se mladým lidem nevysvětlí zrůdnost komunismu. Vysvětluje se holokaust, druhá světová válka, ale tohle ne.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Špatné zprávy pro Zelenského. Podpora klesá, lidé by rádi utekli, v Evropě chladne nadšení

9:19 Špatné zprávy pro Zelenského. Podpora klesá, lidé by rádi utekli, v Evropě chladne nadšení

Světlo světa spatřil průzkum, který ukazuje, že asi pětina mladých Ukrajinců by ráda opustila svou z…