ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Bývalý šéf policie Novotný: Mnozí disidenti přijímali značné finanční prostředky ze zahraničí pod dohledem Státní bezpečnosti. Za cizí zájmy kopou i dnes
Bývalý šéf policie Novotný: Mnozí disidenti přijímali značné finanční prostředky ze zahraničí pod dohledem Státní bezpečnosti. Za cizí zájmy kopou i dnes
02.04.2019 12:45 | Zprávy
V rozhovoru pro aktuální vydání časopisu Šifra bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný poodkryl, jak to v 90. letech vypadalo na Ministerstvu vnitra. A především zmínil zásadní skutečnost, která je postupem let stále více zřejmá. „Situace byla velmi divoká a nepřehledná, protože se tak trošku přestávalo už na začátku 90. let rozlišovat, kdo je kdo. Lidé byli sice formálně, oficiálně zařazováni do nějakých skupin, ale tak snadné to nebylo, protože tady byl dlouhodobě před listopadem 1989 připravován převrat a různí lidé hráli různé hry,“ říká Stanislav Novotný.
reklama
O zákulisí listopadu 1989 jsme informovali zde. Ve stejném rozhovoru ale pohovořil i o tom, jak to vypadalo mezi odpůrci tehdejšího komunistického režimu, takzvanými disidenty, mezi něž patřil i Stanislav Novotný. Za komunismu sice vystudoval práva, ale raději šel dělat topiče, knihovníka nebo sanitáře na ubytovně pro „osoby bez přístřeší“, aby se nemusel zapojovat do něčeho, co se mu zdálo jako zmar.
V novém režimu dostal Stanislav Novotný coby osoba nezatížená minulostí příležitost, podobně jako další disidenti. Brzy po listopadu se ale s touto skupinou lidí poměrně radikálně názorově rozešel, stal se vlastně disidentem mezi disidenty. V rozhovoru vysvětluje proč: „Někteří se domnívají, že to je samo o sobě nějaká zásluha, že byli proti nebo se tvářili, že jsou proti minulému režimu. Myslí si, že mají být bráni automaticky s úctou, ať činí cokoliv. Například oblast obrany a bezpečnosti státu, okolo které jsem se tehdy motal, jsem si představoval úplně jinak než pan Ruml nebo pan Havel a jiné podobné osoby, se kterými jsem hodně přicházel do styku. Pochopil jsem, že jejich zájem není totožný se zájmem českého státu. Postupně naopak vycházelo najevo, že prosazují zájmy jiného státu či států. Dnes už je velmi jasně patrné, že byli motivováni ze zahraničí“.
Než byl po roce a půl z funkce policejního prezidenta Janem Rumlem odvolán, měl možnost nahlédnout do různých archivů a toho, co z nich zbylo, protože se ty nejvýbušnější materiály horečně odvážely už dlouho před listopadem, kdy se převrat připravoval. Asi bychom se dost divili, kdybychom se dozvěděli pravdu o některých dnešních ikonách demokracie, které jen převlékly kabáty…
Zde také Stanislav Novotný pochopil, proč někteří lidé konají tak, jak konají, proč často působí například v takzvaných neziskových organizacích a proč jsou tak obletováni a mají takový prostor v médiích. Některé osoby, které jsou zodpovědné za mnoho špatností před listopadem, se s klidem ujaly odpovědnosti v novém demokratickém státě. Na hodně lidí se také hodně věcí ví a tak jsou snadno ovladatelní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.