V únoru 2017 dostala od vojenské policie spis do rukou státní zástupkyně pro Prahu 6 Jindra Janáčová, která trestní stíhání zastavila, protože Prskavec vzniklou škodu zaplatil. Bývalý šéf Hradní stráže ale podmínečné odložení kauzy odmítl, aby u soudu prokázal svoji nevinu. Prskavec se hájí tím, že cestovní výkazy vyplňoval špatně omylem a neznal správný postup.
Prskavec podle spisu ve formulářích na náhradu nákladů na dopravu do zaměstnání vykazoval cesty do místa bydliště ve Strakonicích, i když zůstával v Praze. Svědkyně Natálie Hynková, která pracovala u Hradní stráže jako právnička, dnes u soudu řekla, že Prskavec věděl o tom, že výkazy nevyplňuje správně, a veřejně o tom také mluvil. Na podzim 2016 o tom informovala Vojenskou kancelář prezidenta republiky. Prskavce, který byl její přímý nadřízený, na špatné vyplňování výkazů neupozornila, protože jako velitel vydal interní dokument se správným postupem. Prskavec si však není jistý, zda manuál nepřipravil už jeho předchůdce.
Soud s bývalým velitelem Hradní stráže byl zahájen loni na podzim. Hynková se z hlavního líčení opakovaně omlouvala, což oddalovalo vynesení konečného rozhodnutí. Prskavec byl z funkce odvolán 2. prosince 2016 kvůli nesrovnalostem ve vyplácení cestovních náhrad. Záležitost od té doby prošetřovala vojenská policie.
Prskavec byl ve funkci necelý rok, nastoupil 18. prosince 2015. Nahradil Radima Studeného, který ve funkci skončil poté, co skupina Ztohoven vyvěsila na Hradě červené trenýrky. Velením byl poté pověřen Karel Kroupa, statutární zástupce Prskavce. Loni v březnu jej nahradil dosavadní zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku Jiří Kývala. Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho zhruba 600 jsou vojáci. Hlídají nejenom Pražský hrad, ale i zámek v Lánech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab