Společnost ČEZ v tiskové zprávě oznámila, že jí meziročně vzrostl zisk o 27,7 miliardy korun. Za první pololetí společnost vydělala 33,6 miliardy korun. Takovýto zisk podle společnosti vychází z cen energií na světových trzích a pak také ze spolehlivosti elektráren společnosti ČEZ.
„Čistý zisk za celý rok 2022 očekáváme na úrovni 60 – 65 mld. Kč, přičemž tato predikce je vystavena riziku vývoje cen komodit, disponibility výrobních zdrojů a riziku potenciálního zavedení sektorové či jiné daně v ČR. Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi vá za akcionáře bylo rozděleno 48 až 52 mld. Kč. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 34 až 36 mld. Kč,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a dodal: „Česká republika za 30 let od vzniku akciové společnosti ČEZ získala přes 1 145 mld. Kč. Na daních, dividendách, darech a za emisní povolenky celkem 771 mld. Kč a podíl České republiky na zvýšení hodnoty firmy vzrostl o 374 mld. Kč.“
ČEZ také vybral nové dodavatele jaderného paliva, které dosud do Česka proudilo z Ruska. Od roku 2024 budou palivo dodávat firmy Westinghouse a Framatome.
Došlo i na zemní plyn. ČEZ prozradil, že spolu s českým státem zajišťoval zásoby zemního plynu pro republiku.
„Rozšiřujeme zásoby a zdroje plynu. K 30. 6. jsme v pronajatých zásobnících v ČR měli 3,6 TWh plynu a pro Správu státních hmotných rezerv ČR jsme do strategické zásoby nakoupili 2,4 TWh plynu. Společně s českým státem jsme pro Českou republiku zajistili podíl na kapacitě v LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu ve výši zhruba 1/3 roční spotřeby plynu ČR a to včetně přepravních tras do ČR,“ uvedla společnost ČEZ.
A do třetice padla i zmínka o uhlí.
„Dočasně prodlužujeme provoz vybraných uhelných zdrojů, např. v Dětmarovicích do roku 2024. Zároveň držíme dekarbonizační cíle, ke kterým jsme se zavázali v rámci VIZE 2030, a zkrátili jsme termín pro dosažení celkové klimatické neutrality Skupiny ČEZ na rok 2040,“ upozornila společnost.
Nakonec zaznělo, že ČEZ musí mít na pokrytí výkyvů cen k dispozici až 100 milionů euro denně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.