Studie Nemocnice Na Bulovce naznačuje, že v Česku se koronavirus nechová zdaleka tak nebezpečně jako klasické viry chřipky, které ročně zabijí na 1500 lidí.
Za studií stojí infekcionista z Nemocnice na Bulovce Jiří Beneš, který upozorňuje, že nemoc v Česku prodělaly tisíce lidí, ale většinou měly jen lehký průběh.
„Většina infekcí probíhá buď asymptomaticky (bezpříznakově), nebo jako lehké samoúzdravné onemocnění, podobné jiným nespecifickým virovým onemocněním. Typické obtíže zahrnují rýmu, zvýšenou teplotu, slabost, bolesti v kloubech a ve svalech, ztrátu čichu apod. Tyto obtíže zpravidla trvají 1–5 dní, pak odezní. Stav pacientů s touto formou nemoci nevyžaduje hospitalizaci,“ stojí v textu studie, jež bez úprav uveřejnil server Lidovky.cz.
Ve chvíli, kdy virus napadne plíce, se většinou přistupuje k hospitalizaci pacientů. Zvlášť těžké průběhy nemoci si pak žádají pobyt na lůžku na jednotkách intenzivní péče. Ale k tomu dochází především u rizikových úacientů. Úkolem státu je proto snažit se o to, aby virus do této skupiny nepronikl.
Prozatím prý neexistují jasná data o tom, že by koronavirus u většiny nemocných zanechával závažná poškození srdce a dalších zásadních orgánů. Tato poškození se prý objevují jen u malého vzorku pacientů.
„V současnosti je možné epidemiologickou situaci v ČR stále hodnotit jako klidnou, i když počet pozitivně testovaných osob mírně přibývá. Vždy je potřeba brát v úvahu, kolik lidí bylo testováno, protože čím víc budeme testovat, tím víc pozitivních případů se objeví. To ale samo o sobě není důvodem k obavám. Kdybychom v době podzimních plískanic vyšetřovali populaci na přítomnost virů způsobujících rýmu a nachlazení, pravděpodobně bychom získali údaje o vysokém počtu nakažených – a přitom společnost funguje dál,“ stojí ve studii.
Pokud se něco zásadně nezmění, s nemocí covid-19 podle studie v Česku nezemře víc než jeden tisíc lidí za rok a jak již bylo řečeno, to je méně úmrtí, než způsobují klasické chřipkové viry.
„Covid-19 se tedy v našich podmínkách chová mírněji než chřipka; samozřejmě za předpokladu, že nedojde k explozivnímu šíření. Naopak, postupné a kontrolované šíření viru v populaci nepředstavuje ohrožení, lze se dočíst ve studii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp