ČR by mohla Slovensku pomoct při ochraně jeho vzdušného prostoru

11.07.2018 20:49 | Zprávy

Česká republika by mohla pomoct Slovensku ochránit jeho vzdušný prostor, kdyby kvůli nákupu nových stíhacích letounů tuto schopnost dočasně ztratilo. Umožnila by to smlouva o ochraně vzdušného prostoru, kterou spolu obě země před rokem uzavřely. ČTK to dnes sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Slovenská vláda dnes schválila, že nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby americkými stíhačkami F-16.

ČR by mohla Slovensku pomoct při ochraně jeho vzdušného prostoru
Foto: pixabay.com
Popisek: Stíhací letoun, ilustrační foto

Premiér Peter Pellegrini dnes řekl, že Slovensko zanalyzuje možnosti, zda do dodání amerických stíhaček bude opravovat migy, nebo zda o ochranu svého vzdušného prostoru požádá některou ze sousedních zemí.

Slovensko má uzavřenou smlouvu s Českou republikou o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Podepsána byla loni v únoru.

Podle českého Ministerstva obrany nemá slovenské rozhodnutí zakoupit stíhací letouny F-16 „přímou souvislost s prováděním“ této smlouvy a tato smlouva nijak neomezuje právo vybrat si konkrétní typ letounu. „Existence smlouvy by však mohla usnadnit slovenské straně zajištění ochrany vzdušného prostoru SR, pokud by přechod na nový typ stíhacího letounu byl spojen s dočasnou ztrátou schopnosti chránit vzdušný prostor SR vlastními stíhacími letouny,“ uvedla Zechmeisterová.

Pokud některá ze členských zemí NATO není dočasně schopna svůj vzdušný prostor chránit, automaticky se v rámci aliančního systému NATINAMDS o vojenskou ochranu starají sousední státy. Česká republika by tak na starosti v rámci tohoto systému měla západní část Slovenska, Maďarsko východní Slovensko. Tento systém ale platí pouze pro vojenské hrozby, podotkla Zechmeisterová. Netýká se tak například únosu civilního letadla, které by teroristé chtěli použít jako zbraň třeba proti jaderné elektrárně a které by bylo nutné sestřelit. Proti takové hrozbě by díky společné smlouvě, která umožňuje předat české stroje pod velení SR a naopak, mohly na Slovensku zasáhnout české letouny.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty zavedli nový trestný čin neoprávně…