ČR poskytne Makedonii technické vybavení pro lepší ostrahu hranic

26.02.2016 12:20 | Zprávy

Česko poskytne makedonské policii technické vybavení pro lepší střežení makedonsko-řecké hranice, přes kterou do Evropy proudí běženci. Poslat by mohlo radary či přístroje pro noční vidění. Vláda už schválila částku 20 milionů korun na nákup vozidel. Také čeští policisté zůstanou v pohraniční oblasti Makedonie déle. Jejich mise neskončí v polovině března, ale potrvá zatím do konce dubna. Novinářům to dnes v záchytném táboře Vinojug na makedonsko-řecké hranici řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

ČR poskytne Makedonii technické vybavení pro lepší ostrahu hranic
Foto: Balazs Beli
Popisek: Maďarsko-chorvatská hranice

„Schválili jsme ve vládě pomoc 20 milionů korun na nákup vozidel. Jsme připraveni ji rozšířit,“ uvedl Chovanec. Makedonská strana předala Česku seznam věcí, které by pomohly jejím policistům migrační proud na hranici zvládat. Žádá například o radary, prostředky pro noční vidění a další vybavení. „Část z toho jsou české výrobky. Budeme preferovat především to, co můžeme dodat z vlastních zdrojů,“ uvedl Chovanec.

Pokud podle něj „selže dohoda EU s Tureckem“ a nepodaří se výrazně snížit počet lidí, kteří míří z Turecka do Řecka, stane se Makedonie „nárazníkovým pásmem“. Země visegrádské skupiny (V4) se už dohodly, že by Makedonii i další státy na Balkáně podpořily.

Podle Chovance má makedonská policie asi 12.000 příslušníků. Velká část z nich je na hranicích. „Kromě lidských zdrojů je potřeba i technická a materiální pomoc. Lépe vybavená makedonská policie znamená i lepší ostrahu hranice,“ řekl ČTK a České televizi makedonský ministr vnitra Oliver Spasovski. Podotkl, že Makedonie se chce na řešení situace podílet a chce spolupráci se státy v regionu i s V4 a osmadvacítkou prohloubit. Země usiluje o vstup do EU a NATO.

„Nemůžeme platit celou výbavu místní policie. Krátkodobě ale můžeme překlenout to období, kdy je tady ten nápor. Špatná zpráva je, že tlak na hranici neustupuje,“ řekl Chovanec. Podle něj je zásadní oddělit uprchlíky od ekonomických migrantů, kteří mohou ve své vlasti požádat o vízum k cestě.

Na makedonsko-řecké hranici u města Gevelija nyní slouží 27 českých policistů – 24 mužů a tři ženy. Mají s sebou dva psy. „Česká strana už dostala oficiální žádost o prodloužení mandátu. Připravujeme už nový kontingent, který by měl policisty nahradit. Budeme pokračovat v posilování činnosti na makedonském území,“ řekl novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý.

Tři desítky policistů

Podle něj kolegy v Makedonii vystřídají 19. března tři desítky policistů. V okolí Gevgelije a v přijímacím středisku Vinojug slouží spolu s Makedonci kromě Čechů také posily ze Slovinska, Chorvatska či Slovenska.

Podle údajů úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Makedonie ve čtvrtek zaregistrovala kolem 550 běženců. Minulý týden to bylo denně v průměru zhruba 660. O dva týdny dřív denní průměr činil 2100 zaregistro­vaných.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…