Česko bylo proti tomu, aby Brusel schvaloval konkrétní podobu státních rozpočtů členských zemí Unie nebo aby případné vysoké schodky pokutoval nejvyšší evropský soud. ČR také odmítala, aby se smlouva zabývala vnitřním evropským trhem. Žádný z těchto bodů v textu dokumentu nakonec není. Tvrdí to Český rozhlas (ČRo).
„Státy by měly v dobrých časech hospodařit v podstatě s vyrovnanými rozpočty. Nemusí ale tento závazek zapsat do své Ústavy, jak se původně předpokládalo,“ uvedl reportér ČRo Ondřej Houska.
Co naopak ve smlouvě nechybí, tak je fakt, že se bude počítat s tvrdšími sankcemi pro ty země, které by se do budoucna nadměrně zadlužovaly. „U zemí, které toto pravidlo dodrží, nebude mít Evropská komise rozhodovací pravomoci o konkrétní podobě jejich rozpočtů,“ zmínil k textu dále Houska.
Státní rozpočet ČR by Brusel předem neschvaloval
Také shrnul, co by to pro Česko znamenalo: vpodsatě závěr, že státní rozpočet ČR by Brusel předem neschvaloval. Smlouva by navíc platila jen pro státy eurozóny. Země s vlastní měnou se k ní sice budou moci přidat ale s tím, že pro ně začne být účinná až po přijetí eura.
České vládě ale na smlouvě vadí hlavně posílení role Evropské komise. Proto chce o připojení ke smlouvě vypsat referendum. Uskutečnilo by se buď nyní, nebo až při případném přijímání evropské měny. Premiér Petr Nečas po zasedání vlády ve středu řekl, že upřednostňuje, aby se lidé vyslovili k nové smlouvě o fiskální odpovědnosti až v referendu o přijetí eura. Poté toto stanovisko zmínil i ve čtvrtek před poslanci z evropského výboru sněmovny.
Ministři TOP 09 ale uvedli, že s referendem nesouhlasí. I přes nesouhlas TOP 09 k nové unijní smlouvě o rozpočtové odpovědnosti ale vláda s všelidovým hlasováním souhlasila.
f
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb