ČSSD je proti referendu o Evropské unii

20.01.2012 20:16 | Zprávy

ČSSD se postaví proti případnému vládnímu návrhu ústavního zákona na uspořádání referenda o přistoupení ČR k projektu společné evropské měny či nyní chystané smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Novinářům to dnes řekl předseda strany Bohuslav Sobotka s tím, že jeho strana prosazuje vznik zákona o obecném referendu. Pokud na základě takového zákona bude v budoucnu vyhlášeno hlasování, zda má ČR euro přijmout, bude ČSSD jeho výsledek respektovat.

ČSSD je proti referendu o Evropské unii
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

"Nebudeme jako sociální demokraté podporovat jednorázová referenda. Je to jen obezlička ODS," prohlásil předseda ČSSD. Připomněl, že vstup ČR do eurozóny je nejméně šest či sedm let vzdálenou otázkou. ČSSD podle Sobotky doufá, že v té době už bude platit obecný zákon o referendu a bude možné podle něj - v případě zájmu - vyhlásit i referendum o přijetí eura.

O rozpočtové unii večer jednalo předsednictvo ČSSD a usneslo se, že strana osloví své evropské partnery a upozorní je na některé nedostatky chystané smlouvy. V ní podle názoru českých sociálních demokratů chybí například důraz na prorůstová opatření, zavedení celoevropské daně z finančních transakcí, rámcová harmonizace firemních daní či zrušení takzvaných daňových rájů.

Sobotka chce hlubší integraci

Sociální demokraty také podle Sobotky mrzí, že premiér ani vláda stále nejsou schopni říci jednoznačné stanovisko k chystané smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. "Jsme přesvědčeni o tom, že ČR by se na další integraci EU podílet měla," poznamenal Sobotka.

Podle názoru ČSSD by také premiér Petr Nečas (ODS) měl o smlouvě zahájit parlamentní diskusi. "Neznám zemi, kde by vláda tak bezohledně ponechávala parlament stranou. Vláda by měla konzultovat, zda ke smlouvě přistoupí či nepřistoupí, a nenechat to na okamžitou inspiraci," řekl novinářům mluvčí stranické stínové vlády pro evropské otázky a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla. Podle strany je přístup ke smlouvě strategickou otázkou a parlament nesmí zůstat stranou.

Rozhodnutí padne na konci ledna, Klaus už má jasno teď

Vláda se ve středu rozhodla s definitivním stanoviskem počkat na chvíli, až bude známa konečná podoba textu smlouvy. Na ní se šéfové vlád asi shodnou na summitu EU 30. ledna. Prezident Václav Klaus už dal jednoznačně najevo, že smlouvu nepodepíše.

ODS a Věci veřejné, dvě strany tříčlenné vládní koalice, si myslí, že přistoupení k této smlouvě by občané měli schvalovat v referendu. To by se však podle představ politiků těchto stran mohlo konat právě až ve chvíli, kdy by se rozhodovalo, zda v zemi začít platit eurem.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…