ČSSD nabídla vlastní variantu obecného referenda. Nesmělo by se hlasovat o EU ani o zákonech

03.03.2018 12:05 | Zprávy

Ve Sněmovně je další návrh na zavedení obecného celostátního referenda, předložili jej poslanci ČSSD. Na rozdíl od předlohy hnutí SPD Tomia Okamury by lidé podle představ sociálních demokratů nemohli hlasovat například o vystoupení z Evropské unie nebo ze Severoatlantické aliance. K vyvolání referenda by také byl nutný mnohem vyšší počet podpisů obyvatel pod peticí a přísnější by byly podmínky pro závaznost hlasování.

ČSSD nabídla vlastní variantu obecného referenda. Nesmělo by se hlasovat o EU ani o zákonech
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Obyvatelé by podle návrhu ústavního zákona ČSSD nemohli referendem schvalovat ani právní předpisy a rozhodovat o základních právech a svobodách, o státním rozpočtu a daních nebo o ustanovování a odvolávání lidí z funkcí.

Aby se všelidové hlasování mohlo uskutečnit, petici by muselo podepsat nejméně 850.000 lidí. Jde zhruba o osmkrát vyšší počet, než který předpokládá předloha SPD. Iniciátor referenda by navíc podle návrhu ČSSD musel získat dostatek podpisů pod petici nejvýše za půl roku.

Obě předlohy neuvádějí nutnou účast hlasujících pro platnost a závaznost referenda. Sociální demokraté ale chtějí, aby byl výsledek všelidového hlasování závazný jen tehdy, pokud v něm odpoví na položenou otázku kladně, nebo záporně nadpoloviční většina ze všech oprávněných voličů. Tedy i z těch, kteří hlasovat nepřijdou.

Přípustnost otázky všelidového hlasování, které by vyhlašoval prezident, by mohl přezkoumat Ústavní soud. Podnět by mohla dát vláda nebo skupina poslanců či senátorů.

Rozhodnutí přijaté v referendu by podle předlohy ČSSD bylo závazné pro vládu a obě parlamentní komory po dobu volebního období Sněmovny, nejméně však tři roky. Stejnou lhůtu by ústavní návrh stanovil pro možnost uspořádat další všelidové hlasování ve stejné záležitosti. Podrobnosti k pořádání referenda by stanovil obyčejný zákon.

Projednávání ústavní normy SPD tento týden přerušila Sněmovna do další schůze. Předlohu ČSSD posoudí před projednáváním v zákonodárných sborech vláda. Pro schválení ústavního zákona je ve Sněmovně i v Senátu nutná třípětinová většina. Představy parlamentních stran o parametrech pro všelidové hlasování se různí. ODS a TOP 09 odmítají obecné referendum jako takové.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Morální vzor a příkladná osobnost“. Po české občanské ceně usiluje Mádl o Oscara

9:37 „Morální vzor a příkladná osobnost“. Po české občanské ceně usiluje Mádl o Oscara

Jiří Mádl, známý český herec a režisér, byl oceněn prestižní Cenou Ď za to, že je vnímán jako moráln…