ČSSD ukázala na sjedu soudržnost. A tady dobré zprávy končí. Takže... Petr Honzejk to vidí takto

13.03.2017 17:17 | Zprávy

Pud sebezáchovy volby nevyhraje, tvrdí ve svém komentáři na serveru iHNED.cz Petr Honzejk. Zároveň také zkonstatoval, že sociální demokraté ukázali na sjezdu soudržnost. Jdou ale do voleb s obrovskou zátěží minulosti – což takovýto hendikep podle Honzejka hnutí ANO, hlavní soupeř ČSSD, nemá.

ČSSD ukázala na sjedu soudržnost. A tady dobré zprávy končí. Takže... Petr Honzejk to vidí takto
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně

„Sociální demokraté prokázali, že je zcela neopustil pud sebezáchovy. Na brněnském sjezdu dostal Bohuslav Sobotka 67 procent hlasů, což je víc, než se čekalo,“ zmínil Honzejk. Povšiml si také toho, že delegáti vyšli Sobotkovi vstříc i v případě místopředsedů. „Většině ČSSD došlo, že čeští voliči neradi volí nejednotné, rozhádané, či dokonce rozštěpené strany a že pokud si demokratická levice chce uchovat naději na úspěch ve volbách, musí dát najevo elementární soudržnost. Tím však dobré zprávy pro oranžové končí,“ zmínil. 

Ve volební bitvě totiž budou rozhodovat síla soupeře, strategické myšlení, tatika i přesvědčivost. Zatím sociální demokraté s Andrejem Babišem v průzkumech veřejného mínění velmi výrazně prohrávají. 

  • Původní text ZDE

„Babiš zatím dokázal přesvědčit, že je tady ‚pro všechny‘, a aby mu ČSSD mohla konkurovat, musela by vyřešit kvadraturu politického kruhu: oslovit nejen levicové voliče, kteří od ní od posledních voleb odešli k Babišovi a KSČM, ale i pár procent voličů liberálních. Je to vůbec možné, když se na sjezdu sociální demokraté přihlásili jednoznačně k radikálně levicovému programu?“ ptá se Honzejk. A poukazuje i na útoky na Babiše, jichž bylo na sjezdu poměrně dost. Na radikální změnu je však podle Honzejka již pozdě. 

„K zátěži komplikující cestu k volebnímu úspěchu ČSSD je třeba připočíst Miloše Zemana. Na sjezdu bylo zřejmé, že k němu značná část delegátů vzhlíží, přestože ČSSD konzistentně ubližuje,“ zmínil Honzejk například Janu Volfovou, jež sbírala před kongresovým centrem podpisy pod petici za Zemanovu kandidaturu.  

„Zeman je vůči ČSSD v pozici jakéhosi hromovládného boha, ke kterému jedna část strany fascinovaně vzhlíží a druhá část ví, že se mu musí občas obětovat, aby příliš neškodil. Ani oběť v podobě stranického referenda, které nemůže skončit jinak než podporou Zemanovy kandidatury, ovšem nic nezaručuje. V situaci, kdy budou souběžně probíhat prezidentská kampaň a kampaň před parlamentními volbami, se ČSSD může od Zemana nadít čehokoli,“ dodává. 

Závěrem pak uvedl, že shoda v ČSSD je podle něj křehká a dočasná. „Sobotkovo vedení má přesně odměřený čas − do dne voleb. Pokud nepřijde úspěch, ohlásí se Jeroným Tejc a Jiří Zimola s větou ‚my jsme to říkali‘, a bude jim rázem naslouchat mnohem víc lidí než 201 delegátů, kteří o víkendu hlasovali proti Sobotkovi. Stranický pud sebezáchovy, který Sobotku o víkendu zachránil, by se pak rázem promíchal s pudy jinými,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …