Nicméně, dodává ministr Jurečka v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, že je Andrej Babiš majitelem Agrofertu, pan premiér musel vědět již v době podpisu koaliční smlouvy. Současnou vlnu kritiky Andreje Babiše považuje za panickou reakci ze strany sociální demokracie na vývoj volebních preferencí.
Je zároveň opatrný, když by měl předpovídat, zda se Andrej Babiš pokusí využít příznivého výhledu a vyvolá předčasné volby. „Jsem velice dalek hodnotit volební preference daleko před volbami,“ uvedl ministr s odvoláním na svou zkušenost. Příklady z české politiky podle něj ukazují, že každá strana, která vyvolala předčasné volby, na to hluboce doplatila.
Kdo je pánem v koalici?
Ohledně vedoucí úlohy ve vládě byl ministr Jurečka diplomaticky opatrný. „Stále je to premiér, který je ztělesněním úspěchu či neúspěchu celé koalice,“ konstatoval.
Nepřekvapuje, že pro KDU-ČSL považuje církevní restituce za uzavřenou kapitolu. „Deklarovali jsme to před volbami i po volbách,“ připomněl Marian Jurečka. „Jedinou možností byla svobodná dohoda vlády s církvemi a ta se nepodařila. Nevidím jinou možnost,“ dodal.
Podporou zemědělců k vyšší konkurenceschopnosti
Ministerstvo zemědělství chce podporovat mladé lidi, aby začali podnikat v zemědělství. Většina zemědělců je v důchodovém věku, průměrný věk pracovníků v zemědělství je padesát let. „Měla by již probíhat generační obměna, nejen na dělnických, ale i technických pozicích,“ míní ministr. Podle něj to souvisí s kvalitou vysokých škol, které ztratily prestiž a zároveň se ve společnosti na zemědělství nahlíží skrz prsty. Dalším negativním vlivem je demografický vývoj a stěhování obyvatelstva.
Finanční podpora začínajících podnikatelů je podle ministra nutná, zejména vzhledem k ceně moderní zemědělské techniky.
Vláda má zítra na programu projednání obnovení tzv. zelené nafty. Podle ministra jsou pro ni dva zásadní důvody. Jednak je spotřební daň z pohonných hmot určena na obnovu silnic, zatímco zemědělská technika jezdí z 80 % po polích, takže by příslušným poměrem měla být tato daň pro zemědělce omezena, za druhé jde o schopnost konkurence ostatním zemím Evropské unie, z nichž jen čtyři nemají zavedenu obdobu zelené nafty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma