Nečas zneužívá soudy, míní ČSSD
"Konfrontační styl politiky, prosazovaný v těchto dnech vládou Petra Nečase, nemůže vyřešit problémy a sociální napětí, které přináší reformy, vnímané oprávněně většinou společnosti jako nespravedlivé," napsal Sobotka v tiskové zprávě. Předseda ČSSD volá po okamžitém dialogu vlády s odbory i opozicí a soudní zákaz pondělní stávky označuje za sporný.
SLEDUJEME téma stávka
Místopředseda ČSSD Michal Hašek se v otevřeném dopise premiéra Nečase ptá, jak daleko je ochoten při hájení své pozice zajít. Podle Haška vláda jedná jako komunisté před rokem 1989, když zneužívá bezpečnostní síly a soudy k ochraně své politiky. Hašek se také pozastavuje nad tím, že zatímco někdo trpí v mnohaletých soudních sporech, vláda "svého" soudního rozhodnutí dosáhla během několika hodin. Kritizoval také Nečasovo jednání s ministrem vnitra a vedením policie o postupu při protestech odborů.
Nesouhlasí ani komunisté a zelení
Grospič v souvislosti se soudním zákazem píše, že se vláda neštítí ničeho a řídí se heslem "účel světí prostředky". "Pravicová vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných nezvládá zabezpečovat základní funkce státu a křečovitě se upnula na realizaci protilidových reforem důchodového systému, sociálního zabezpečení, zdravotnictví, daní a pracovního práva," píše Grospič s tím, že soud se prý dopustil i formálních chyb.
Strana zelených (SZ) je podle tiskové zprávy zaslané ČTK "znepokojena postupem vlády při snaze zamezit stávce". "Právo na stávku je garantováno Listinou základních práv a svobod a mezery v legislativě nelze využívat k blokování výkonu ústavního práva," stojí v prohlášení. Podle SZ vláda podcenila dialog "mezi dočasně vládnoucí většinou, opozicí a občany". "Vláda je naivní, pokud si myslí, že na základě formálních nedostatků zabrání manifestaci odporu, který svými reformami vyvolává," tvrdí předseda zelených Ondřej Liška. Místopředsedkyně strany Petra Kolínská uvedla, že silový postup bude mít za následek to, že nový parlament za tři roky reformy zruší.
Postup vlády proti stávce odsuzuje také iniciativa ProAlt. Podle iniciativy bylo rozhodnutí soudu vydáno na "základě chatrné právní konstrukce". "Vládní postup je bezpochyby příkladem účelového zneužití soudní moci," stojí v prohlášení. ProAlt vyzývá k okamžitému odstoupení soudců, kteří o zákazu pondělní stávky rozhodovali. Rovněž se obrací na vládní poslance, aby vládě vyslovili nedůvěru, a umožnili tak předčasné volby.
Čtěte také:
Stávka bude ve čtvrtek. A s ní živelné blokády, hrozí odbory
Je to politická stávka. Ale to mi soud neuznal, soptí Kalousek
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, qot