ČT prorazila své vlastní dno, nejodpornější a nejobludnější perverzita. Už nejde o informace, jen o propagandu, shrnuje Petr Žantovský. A Moravec to s Drahošem dorazil

11.11.2017 7:47 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize v osobě Václava Moravce opětovně potvrdila, že je propagandistickým nástrojem, který má výlučně politické, ale v žádném případě ne informační cíle. Petr Žantovský žasl nad tím, jak Václav Moravec ve svých Otázkách dělal píárko prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi pár týdnů před přímou volbou. Mediálního analytika pak úplně znechutila nejodpornější a nejobludnější perverzita, které se veřejnoprávní televize dopustila v pořadu 168 hodin, v němž se podprahovými vzkazy divákům provinila proti všem zásadám žurnalistiky.

ČT prorazila své vlastní dno, nejodpornější a nejobludnější perverzita. Už nejde o informace, jen o propagandu, shrnuje Petr Žantovský. A Moravec to s Drahošem dorazil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Přímá prezidentská volba se prolíná všemi tématy nejnovějšího přehledu mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Je úžasné, jak se naši médiusové v této souvislosti aktivizují a vyžívají v různých spekulacích a vymýšlení různých argumentů pro, či proti. V tom směru jen potvrdil dlouhodobou tendenci pan Moravec ve svých Otázkách minulou neděli. Měl tam trio diskutérů – profesory Drahoše, Beka a Sokola, všechno lidé z akademické sféry, kteří ale navíc nějak souvisejí s kandidaturou na prezidenta, i když každý trošku jinak. Pan Moravec se snažil vyvolat dojem, že se téma diskuse bude týkat stavu české vědy, vzdělávání, financování a postavení vědy i akademické obce obecně. Pro mě ze zcela nepochopitelných důvodů se přitom staví být nejen moderátorem, ale i odborným pracovníkem v oblasti médií. Protože o nich kdesi vyučuje, tak se zřejmě cítí být povolán hovořit také o odborných akademických záležitostech,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Zároveň zmiňuje, že v listopadu 2014 poslal Radě České televize stížnost na Václava Moravce, a i když to jsou už tři roky, stále na ni nedostal odpověď. „Stížnost se týkala chyb, jichž se pan Moravec při probírání tematiky vysokého školství, kde měl jako hosta profesorku Dvořákovou, dopustil. Připomínám to proto, abych uvedl odbornost páně Moravce na takovou debatu. Nicméně ta debata se avizovaného tématu zase až tolik netýkala; pan Moravec předvedl své tradiční nastolování agendy, když se celou dobu snažil to povídání převádět na téma politické, prezidentské. Bylo přitom úžasné, jakým způsobem hladil své tři hosty. Pana Beka velmi úslužně skoro až chválil za to, že se nestal ministrem v chystané vládě pana Babiše, což byl asi podstatný důvod pozvání pana rektora Beka z Brna,“ domnívá se mediální analytik.

Drahoš se začíná stylizovat do Václava Havla

Od profesora Jana Sokola ho zaujal výrok, že intelektuál se má realizovat v intelektuálních institucích, školách a podobně, a ne ve vládě či podobně. „To bylo zajímavé, protože pan Sokol byl také kandidátem na prezidenta a také ministrem školství. Proč tedy kandidoval a usiloval o post hlavy státu? Tomu lze rozumět jedině tak, že se buď pan Sokol nepovažuje za tak velkého intelektuála, aby se realizoval v intelektuálních institucích, jak říká, nebo má, jak už to u nás bývá, dvojí metr. Jeden na sebe a druhý na ty druhé. No a pan Drahoš je zvláštní člověk. Hodně mi připomíná pana Kisku na Slovensku, který se také vynořil zčistajasna a najednou disponoval obrovskou podporou. Dokonce jsem byl upozorněn, že agentura, která mu dělala kampaň, byla ta stejná agentura, která dělala kampaň v nedávných krajských volbách Jánu Lunterovi, protikandidátovi Mariana Kotleby v Banskobystrické župě. Ty věci se asi nedějí úplnou náhodou,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Kdo dělá kampaň Jiřímu Drahošovi, ho nezajímá, pozornost však věnoval jeho výrokům v OVM, z nichž si vybral tento: „Nebezpečné je to, že lidem v politice je nasloucháno.“ „Pan Drahoš tím zřejmě mínil, že politici jsou lidé špatní, pokřivení a mají nedobré úmysly, ale bohužel, občané jsou takoví hlupáci, že to nejsou schopni poznat a těm ošklivým politikům naslouchají. Jako bych v tom slyšel duch Václava Havla, který se také vždy distancoval od ‚tamtěch politiků‘, jako by sám nebyl nejvyšším politikem v této zemi. Přitom byl třináct let s přestávkami prezidentem dvou různých republik a celou tu dobu byl nejvyšším politikem ve státě. A při každé příležitosti neopomněl říci, že on k tomu jaksi nepatří, že se od toho distancuje a že má jakési právo to komentovat zvenčí. No a Drahoš se nám začíná stylizovat do Václava Havla, to také nebyla náhoda,“ míní mediální odborník.

Bezostyšné Moravcovo píárko pro prezidentského kandidáta

Chápe, že je tato názorová poloha Jiřímu Drahošovi zřejmě osobnostně blízká, ale pak nechápe, proč jde do politiky. „Protože pak se může stát, kdybych vzal jeho výrok doslova, že mu lidé začnou naslouchat tak jako jiným lidem v politice, a to bude nebezpečné. Ale komu to má být nebezpečné? Drahošovi snad? Nebo těm lidem, státu, Evropě, nebo komu je podle Drahoše nebezpečné, že je lidem v politice nasloucháno? A druhá otázka, samozřejmě ani jednu z nich pan Moravec nepoložil, tak je pokládám já, komu tedy má být nasloucháno, ne-li zvoleným politikům? Má být nasloucháno joudovi z restaurace U kulaté báby, nebo Viktoru Koženému sídlícímu někde na Belize, nebo Zdeňku Bakalovi, který sice nebyl zvolen, ale zato má velmi ‚dobrou‘ pověst na Ostravsku-Karvinsku? Toto nám pan Drahoš nesdělil. Jen jsme se dozvěděli, že je nebezpečné, když je nasloucháno lidem v politice,“ poukazuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…