Britská banka HSBC financovala výstavbu Čapího hnízda. V roce 2011 navíc platilo, že měl od ní Agrofert půjčenou přes miliardu korun. Postupně se však banka od Agrofertu odtáhla. Bojí se snad, že by mohla mít problémy? Možná se bojí oprávněně.
„Nevíme, do jaké míry HSBC aktuálně spolupracuje s policií vyšetřující dotační podvod Agrofertu. Víme ale, že má vážný problém. Je velmi nepravděpodobné, takřka nemožné, že by banka ve své úvěrové dokumentaci měla v kolonce cílových vlastníků farmy Čapí hnízdo Babišovy děti a bratra Babišovy nynější ženy Moniky, jak zní až po mnoha vytáčkách vyfabulovaná Babišova verze. Kdyby to tak bylo, pak by musela banka tento trik oznámit Finančnímu analytickému úřadu Ministerstva financí pro důvodné podezření ze spáchání podvodu. Vlastně by tak měla postupovat i v případě, kdy by uvedeným vlastníkem byli Andrej Babiš nebo Agrofert,“ píše server.
Pravděpodobnější prý je, že banka velmi dobře věděla, kdo opravdu stojí za farmou Čapí hnízdo. A pokud tomu tak je, údajně nelze vyloučit, že bankéři pomáhali krýt bankovní podvod, za což může bance hrozit pokuta deset milionů nebo až odebrání bankovní licence. V klidu by ale údajně neměly setrvávat ani další banky. Vzhledem k tomu, že byl Babiš vydán k trestnímu stíhání a je podezřelý ze spáchání podvodu, banky by vůči němu měly být obezřetnější. Banky by se teď zkrátka měly víc zajímat o to, kde bere Babiš peníze a kde vzal prostředky na vybudování impéria, které je teď odloženo ve svěřeneckém fondu.
„Koncern Agrofert dnes vykazuje 31 miliard bankovních dluhů. Shromážděná fakta implikují celkem reálné riziko zrušení vztahů bank s Agrofertem, tedy zesplatnění úvěrů. Což jistě není scénář, který by byl v jejich zájmu. Proto zavírají oči? Odpověď by mohl znát bankovní dohled ČNB,“ uzavírá server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp