Čaputová: 30 let od pádu komunismu čelí Slovensko krizi důvěry

16.11.2019 21:40 | Zprávy

Slovensko čelí krizi důvěry a obyvatelé země jsou svědky odhalování velkých selhání ve fungování justice a informací o propojení byznysu a politiky. V projevu k výročí takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu, to dnes řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyjádřila rovněž vděk všem na Slovensku i v Česku, kteří se před 30 lety přičinili o konec totality.

Čaputová: 30 let od pádu komunismu čelí Slovensko krizi důvěry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

"Kdo od změn v roce 1989 čekal, že přinesou nové možnosti, dočkal se. Kdo očekával, že to bude automaticky znamenat jen vývoj k lepšímu, zákonitě se musel dožít zklamání. Demokracie je příležitost, nikoliv záruka úspěchu," uvedla Čaputová v proslovu na galakoncertu v historické budově Slovenského národního divadla. Dodala, že demokracie vyžaduje všímavost lidí, paměť, angažovanost a schopnost spolupracovat.

Podle Čaputové ústavou zaručená svoboda a rovnost v důstojnosti a v právech lidí zůstává více na papíře, než by pronikala do reality. "Svobody nám nechybějí, ale čeho se nám v potřebné míře nedostává, je právě rovnost v důstojnosti a právech," řekla prezidentka. Zmínila podezření na korupci v soudnictví, dále problémy malých farmářů s prosazováním svých práv vůči velkým vlastníkům pozemků či potíže příslušníků různých menšin. Poukázala rovněž na polarizaci slovenské společnosti.

Slovenská prezidentka řekla, že bez událostí z listopadu roku 1989 by Slovensko nikdy nepatřilo do společenství zemí s výjimečnými demokratickými a civilizačními hodnotami. Připomněla vstup země do EU a NATO, dále do schengenského prostoru volného pohybu osob a také převzetí eura. Ocenila rovněž poklidné a přátelské rozdělení společného státu Čechů a Slováků na konci roku 1992.

"Povinnosti každého, kdo působí ve veřejném prostoru - politiků, médií, soudců, prokurátorů - je snažit se o profesionalizaci a dodržování silných standardů profesní etiky. Protože jakákoliv svoboda, kterou jsme po listopadu (1989) získali, musí být velmi silně kompenzována zodpovědností," uvedla slovenská prezidentka.

V posledních měsících vyšly na Slovensku najevo informace, které poukazují na korupci ve slovenském soudnictví a na ovlivňování rozhodnutí soudů. Vyplynulo to ze zajištěné komunikace kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který čelí obvinění v několika případech ekonomické kriminality a byl obžalován i z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. V souvislosti s kontakty s Kočnerem přišli o funkci dva vysoce postavení politici za vládní stranu Směr-sociální demokracie a také náměstek generálního prokurátora. Jedna soudkyně se zase vzdala taláru a několik dalších soudců je postaveno mimo službu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…