Čechokanaďan Jírovec se neudržel: Zeman by měl vzít místo zbraně do ruky mezinárodní pero od Klause a napsat...

16.08.2015 17:51 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Vládnoucí politici šíří xenofobii. Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, ministra vnitra Milan Chovanec. Přitom princip přijímání imigrantů nebyl nikdy podstatně změnen, takže by vše mohlo být jednoduché. To podotýká biolog z Kanady a krajan Jiří Jírovec. Upozorňuje i na zřizování vězení pro uprchlíky v odlehlých oblastech, kde si žádný z nich práci nenajde.

Čechokanaďan Jírovec se neudržel: Zeman by měl vzít místo zbraně do ruky mezinárodní pero od Klause a napsat...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec

Špinavou hru na téma "Pojďte k nám, my k vám taky nelezeme", hraje s obyvatelstvem podle přírodovědce Jiřího Jírovce prezident Miloš Zeman, který svými výroky o uprchlících možná sbírá politické body, ale současně se pohybuje na úrovni nejnižších lidských pudů, jež neznají pojem lidskost. Hrají ji prý i předseda vlády Bohuslav Sobotka a "překabátěný" účastník Lánské schůzky, nyní ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Jírovec nesmlouvavě tepe v komentáři pro ParlamentníListy.cz všechny, kteří vydělávají na neštěstí imigrantů.

Jako za Železné opony

"Tito dva pánové se rovněž snaží zabodovat. Částečně tím, že neposkytují žádné podstatné informace a částečně zřizováním vězení pro uprchlíky. Hrají ji i média, která se vlády ani prezidenta pro jistotu na nic neptají. Ve zprávách ČT 24 se objevil údaj, že během několika let bude policie potřebovat místo pro asi sedm tisíc běženců. ČT má svoje editory a experty, ale ty ani vzdáleně nenapadne ptát se proč, když nejsme přijímací země, zachycené uprchlíky obratem navrátíme přes ty hranice, odkud přišli," začíná.

"Princip přijímací země, tedy té první, již označujeme za svobodnou, a cílové země, tedy té, která podle vlastního výběru přijímá uprchlíky z přijímací země, existoval v době mé emigrace," jak říká Jírovec, v polovině osmdesátých let, a pokud vím, nebyl nikdy podstatně změněn. Před rokem 1989 tvořila Železná opona onu pomyslnou hranici mezi svobodou a nesvobodou.

"Pro Čechoslováky, úpějící pod jhem komunistického teroru, byly přijímacími zeměmi Rakousko a Západní Německo, pokud jejich hranice byly překročeny z Československa. Zbývající přijímací země, Dánsko, Švédsko a Finsko, musely být dosaženy buď přímou leteckou linkou z Prahy anebo lodí z Polska. Do Švédska se nedalo emigrovat přes Dánsko a do Dánska přes Západní Německo. Ve Švédsku navíc platilo pravidlo, že hraniční policie mohla potenciálního emigranta obratem posadit zpátky na loď, kterou přijel. Úřady měly povinnost přijmout žádost o azyl jen od lidí, kteří se na policii přihlásili po čtyřiadvaceti hodinách pobytu na švédské půdě," vzpomíná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak na pád Součka. Stonjeková se obává, kdo a co se může vrátit do ČT

20:40 Tlak na pád Součka. Stonjeková se obává, kdo a co se může vrátit do ČT

Pod generálním ředitelem ČT se třese křeslo, jeho odvolání se bude řešit již zanedlouho. Popudil něk…