Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně sdružuje lékaře, farmaceuty a další pracovníky ve zdravotnictví. Členové tohoto společenství mají za to, že lékaři z oblasti infekčního lékařství v pandemii koronaviru obstáli a i nadále dělají, co mohou. Prohlášení v tomto smyslu vydala Česká lékařská společnost již v září.
„Jednoznačně se ukázalo, že státu se vyplatí do tohoto oboru investovat a pomoci prosadit změny, které infektologové navrhují v organizační oblasti,“ řekl tehdy doc. MUDr. Stanislav Plíšek, Ph.D., předseda SIL ČLS JEP a přednosta Kliniky infekčních nemocí FN a LF UK v Hradci Králové.
Rakouská společnost pro infekční choroby a tropickou medicínu vydala k pandemii koronaviru prohlášení, s nímž se ústy lékařky Hany Zelené ČSL JEP plně ztotožňuje.
„Výbor Společnosti pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP se s tímto odborným stanoviskem plně ztotožňuje,“ napsala Zelená na Facebooku.
V srpnu Zelená také důrazně varovala před povinným očkováním proti koronaviru vakcínou, která předtím neprojde důkladnými testy.
Rakouská společnost důsledně doporučuje nosit roušky, pravidelně si mýt ruce a důsledně dodržovat rozestupy. A pokud na sobě někdo cítí příznaky nemoci covid-19, má zůstat preventivně doma v karanténě a to až do uzdravení.
Rakouská společnost má však velké výhrady k plošnému testování obyvatelstva na koronavirus.
„Nesystematické, nereflektivní, rozsáhlé testování a prověřování v cestovním ruchu nebo jiných oblastech společenského života (zejména u zdravých lidí bez příznaků) není vhodným prostředkem k získání přesných informací o epidemiologické situaci, nebo dokonce prostředkem k omezení pandemie. Pozitivní výsledek PCR SARS-CoV-2 u osoby bez příznaků neznamená nutně diagnózu infekce a neříká nic o infekčnosti testované osoby pro možnou přítomnost virových residuí. Navíc u kohorty, která se skládá téměř výlučně ze zdravých lidí, je pravděpodobnost nesprávných výsledků testů velmi vysoká. Lidé, kteří prodělali onemocnění COVID-19, by již neměli být v příštích několika měsících testováni metodou SARS-CoV-2-PCR,“ nabízí jeden pohled na plošné testování rakouská společnost.
Rakouští lékaři doporučují testovat přednostně rizikové občany a pak občany s příznaky nemoci. Testování osob bez příznaků podle jejich názoru jen vyčerpává testovací kapacity, které jsou tolik potřebné u osob z rizikových skupin.
Jak již bylo řečeno ústy doktory Zelené, Česká lékařská společnost se s tímto stanoviskem plně ztotožňuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp