Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly spotřebitelské ceny meziměsíčně o 0,6 %, a to především díky vyšším cenám v oddíle rekreace a kultura a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
Meziroční nárůst pak celkem dělá v únoru o 16,7 %, což bylo o 0,8 procentního bodu méně než v lednu.
Jak si vedly v meziměsíčním srovnání některé oddíly, je patrné z uvedených údajů:
V oddíle rekreace a kultura byly vyšší především ceny dovolených s komplexními službami o 5,7 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšily zejména ceny zeleniny o 12,7 %, ovoce o 2,8 %, nealkoholických nápojů o 1,4 %. Z potravin se snížily zejména ceny vepřového masa o 6,1 %, másla o 12,3 % a drůbežího masa o 1,1 %, uvádí zmíněná zpráva ČSÚ.
Zpráva ČSÚ
Co se týká meziročního srovnání, spotřebitelské ceny v únoru zmírnily svůj meziroční růst na 16,7 %.
„Toto zpomalení bylo zaznamenáno v polovině oddílů spotřebního koše. Například ale ceny pohonných hmot snižují svůj vliv na meziroční index již od loňského července,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Meziročně tedy vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 16,7 %, což bylo o 0,8 procentního bodu méně než v lednu. Zpomalení meziročního cenového růstu bylo podle ČSÚ ovlivněno zejména cenami v oddíle bydlení.
Ceny elektřiny zmírnily svůj růst na 32,0 % (v lednu 36,4 %) a ceny zemního plynu na 74,3 % (v lednu 87,0 %) částečně i vlivem jejich meziměsíčního zvýšení v únoru 2022.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v únoru nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 6,5 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 18,4 %, vodného o 16,3 %, stočného o 30,3 %, tuhých paliv o 55,6 % a tepla a teplé vody o 45,6 %.
Ani další meziroční srovnávání nevyznívá nijak optimisticky. Ceny v oddíle potravin a nealkoholických nápojů byly vyšší zejména u rýže o 31,9 %, mouky o 36,1 %, vepřového masa o 31,1 %, polotučného trvanlivého mléka o 39,5 %, vajec o 95,2 %, margarínu a ostatních rostlinných tuků o 39,8 % a cukru o 75,1 %.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) se zvýšily o 7,7 % (v lednu o 9,1 %) zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 118 %.
Ceny zboží tedy úhrnem vzrostly podle ČSÚ o 19,7 % a ceny služeb o 11,9 %.
Co se týká míry inflace vyjádřené přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců, ta byla v únoru 16,2 % (v lednu 15,7 %).
Good Morning from #Germany, where price pressure remains high. Supermarket (food) #inflation rose to almost 22% in February, the sharpest increase since the start of the time series in the early 1990s. Pasta prices have increased in price by a third, & price for sugar by 70% YoY. pic.twitter.com/pCsvh0B2hd
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) March 10, 2023
Starosti ale přibyly také našim sousedům. V Německu se totiž potýkají vůbec s nejvyšším nárůstem tzv. potravinové inflace od začátku 90. let. To okomentoval na svém twitteru i tamní odborník na tržní ekonomiku Holger Zschäpitz.
„Dobré ráno z Německa, kde tlak na ceny zůstává vysoký. Supermarketová (potravinová) inflace vzrostla v únoru na téměř 22 %, což je nejprudší nárůst od začátku časové řady na počátku 90. let. Ceny těstovin vzrostly meziročně o třetinu a ceny cukru o 70 %,“ napsal a přiložil graf, na kterém je rekordní nárůst cen potravin dobře patrný.
Neradostné situace ohledně ceny potravin si je vědom i ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který po roce růstu cen potravin oznámil, že byla vytvořena mezirezortní skupina, která se mu bude věnovat.
??Já i celá vláda víme, že občany trápí vysoké ceny potravin. Po dohodě s @P_Fiala proto vznikne mezirezortní pracovní skupina @MZeCr @mpo_tweetuje a @MinFinCZ , která se bude intenzivně věnovat vysokým cenám potravin, jejím příčinám a především řešením.
— Zdeněk Nekula (@ZNekula) March 10, 2023
https://t.co/pE1Hdijt0d pic.twitter.com/FUKnR2dysY
„Já i celá vláda víme, že občany trápí vysoké ceny potravin. Po dohodě s Petrem Fialou proto vznikne mezirezortní pracovní skupina Ministerstva zemědělství, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva financí, která se bude intenzivně věnovat vysokým cenám potravin, jejím příčinám a především řešením.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.