Sociolog a bývalý europoslanec za ČSSD Jan Keller si v komentáři pro deník Právo všímá toho, jak Evropská komise prosazuje šíření pravdy na internetu. Postarat se o to má česká eurokomisařka Věra Jourová.
„Na jedné straně je tomu tak, že některá média šíří výmysly a lži. Sami jsme to ostatně nedávno zažili v případě údajného ricinového vraha, i když eurokomisařka se z nějakého důvodu k tomuto případu nevyjádřila,“ podotkl Keller.
A jedním dechem dodal, že u celé řady informací nelze s absolutní jistotou říci, že jde o pravdu či lež. Často jde o vyjádření názoru a u něj se pravdivost ověřuje těžko.
EU prý chce v hledání pravdy spolupracovat s NATO, ale Keller nechápe proč. „A z jakého důvodu považovat za arbitra pravdy organizaci typu NATO? Protože mají velkou palebnou sílu?“ zeptal se.
Jourová svou snahu vysvětluje z jiného úhlu pohledu.
Podle plánu EK by provozovatelé sociálních sítí měli EU měsíc co měsíc informovat o tom, co dělají proti šíření dezinformací. Měli by prý spolupracovat s ověřovači faktů a používat oficiální zdroje informací. „Hned na začátku říkám: Nezavádíme cenzuru. My jenom chceme, aby byl dán větší prostor pro informace, které jsou ověřené a ověřované, které jsou spolehlivé. Které nemají za cíl dostat společnost do daleko horší situace,“ zdůraznila v rozhovoru pro Britské listy.
Na internetu je dle ní potřeba vidět boj i proti zločinu, jakožto nenávist, extremismus či terorismus. V tom se mají setkávat názory představitelů všech zemí EU, u dezinformací však shoda dříve nepanovala.
Hovořila o systému rychlého zásahu. Ten bude mít buňky v každé členské zemi, a když ty nahlásí koordinovaný útok, tak dojde k aktivaci „někoho, kdo proti tomu bude bojovat s fakty a čísly“. V některých případech má být aktivována i pozornost bezpečnostních složek.
„V ruských dokumentech se dozvídáme, že Evropská unie je ‚dočasná struktura‘,“ upozornila.
„Bavíme se o tom, kdo je arbitr pravdy. Pro mě to nemá být nikdo, ale měli bychom mít velkou ostražitost, když něco říkáme, co se zaznamenává na internet,“ navázala Jourová. Upozorňuje, že je ale potřeba nějakého korektivu a ověřování faktů prý bude „zvednutý prst“. „Pozor, nemůžu si dovolit všechno bez ověřování a nemůžu plácat. Já tomu říkám lež,“ odmítla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp