„Americká armáda považuje modernizace motorů pro všechny varianty F-35 Joint Strike Fighter za kritický problém, protože motory Pratt & Whitney F135, které pohánějí všechna letadla, musí běžně pracovat při vyšších teplotách, než se očekávalo, což vede k zvýšeným nákladů na údržbu i logistiku a poškozuje to celkovou připravenost F-35,“ píše to americký novinář, odborník na problematiku bojových letadel Josef Trevithick.
Vysocí američtí vojenští představitelé podle něj na půdě sněmovního výboru pro ozbrojené služby poukazují na toto omezení motoru F135 a zároveň obhajovali plán pokračovat v úsilí o jeho modernizaci.
Z návrhu rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok 2024 totiž plyne, že se americké letectvo, námořnictvo a námořní pěchota rozhodly nehledat nový motor pro F-35, ale upgradovat ten stávající.
Zdůraznili také důležitost vylepšení systému řízení výkonu a teploty (PTMS) pro trysky. To je nezbytné pro splnění dodatečných požadavků na elektrickou energii a chlazení.
Generálporučík letectva Michael Schmidt k tomu podle Trevithicka uvedl, že životnost stávajícího motoru byla problémem od začátku, protože nebyla dodržena specifikace motoru.
„Původní specifikace motoru byla 15 kW pro odběr vzduchu na podporu chlazení systému a motor byl navržen, testován a kvalifikován podle této specifikace. Během závěrečných fází počátečního vývoje letadla vzrostly ale požadavky na chlazení vzdušných dopravních prostředků tak, že přesáhly plánované odběry vzduchu.“
Bez upgradů se podle generála bude životnost motoru dál zhoršovat a porostou náklady na jeho údržbu.
Problémy s motorem F135 jsou v posledních letech stále zřetelnější, píše Trevithick. V období mezi prosincem 2022 a únorem 2023 byly dodávky nových F135 dokonce zastaveny kvůli vyšetřování příčin dramatické nehody F-35 na základně Naval Air Station Joint Reserve Base Fort Worth v Texasu, kde letadlo havarovalo během zkušebního letu a pilot se musel katapultovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.