Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

01.12.2023 19:47 | Komentář

Nikdo, kromě spekulantů, nás nenutí českou elektřinu vyrobenou v České republice za české ceny obchodovat za tzv. burzovní, tj. ryze spekulativní ceny. „Pokud by česká vláda byla opět opravdu českou vládou a pokud by ČEZ, prohlašující se nyní za společnost Čistá Energie Zítřka, byl opět společností České Energetické Závody, nemohla by koncová cena elektřiny pro domácnosti, včetně všech daní a poplatků, ani náhodou překročit 3 koruny za kWh,“ říká pro ParlamentníListy.cz Ivan Noveský, bývalý první místopředseda Energetického regulačního úřadu.

Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“
Foto: Twitter právničky D. Kovářové
Popisek: Faktura za energie

Nejčastější reakcí domácích politiků na prudké zdražování elektřiny se stalo tvrzení, že jsme závislí na cenách elektřiny na Lipské burze. Ve skutečnosti tomu tak není a jde o výmluvu, která má zakrýt pravý důvod. Bývalý generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl ve vysílání CNN Prima NEWS potvrdil, že nemáme povinnost být na Lipské burze ani nemáme povinnost mít burzovní cenu jako referenční. „S panem generálním ředitelem se velmi dobře spolupracovalo nejen v letech 2000 až 2003, tedy v době, kdy jsme zřizovali Energetický regulační úřad (2001). Stejně jako tehdy i dnes má zcela pravdu. Nikdo, kromě spekulantů, nás nenutí českou elektřinu vyrobenou v ČR za české ceny (výrobní cena elektřiny z uhlí 0,15 Kč/kW + bruselská daň zvaná povolenky a z jaderných elektráren za 0,25 Kč/kWh) obchodovat za tzv. burzovní, tj. ryze spekulativní ceny,“ zdůrazňuje zakladatel ERÚ Ivan Noveský.

„Paradoxem totiž je, že ani Brusel či jeho antiekologický projekt Green Deal, nenutí Českou republiku prodávat elektřinu na Lipské burze (EEX), resp. na její dceřinné společnosti Energetická burza Praha (PXE),“ podotýká expert na energetiku. Vzpomíná, že když byla PXE v červenci 2007 za vlády premiéra Mirka Topolánka zřizována, údajně pouze v zájmu spotřebitelů, sliboval generální ředitel Petr Koblic a generální sekretář David Kučera, že PXE omezí rizika velkých cenových výkyvů elektřiny takto: „Obchodníkům se zároveň dostává do rukou produkt s garantovanou dodávkou odběru elektřiny na období dvou let, takže koneční odběratelé získají cenovou indikaci na delší období než bylo dosud zvykem.“

Stačí využít stávající mechanismus regulace ceny

Ale o „splnění“ účelu PXE a slibů o stabilitě snad nejlépe svědčí to, že loni během necelých dvou týdnů se elektřina 23. 8. obchodovala za 15,20 Kč/kWh, 26. 8. za 24,- Kč/kWh a 2.9. za 12,40 Kč/kWh. „Přes burzu se ve skutečnosti obchoduje pouze zcela minimální množství elektřiny, v podstatě by se tam měly – a mohly – obchodovat pouze přebytky. Médiím se ale podařilo u mnoha lidí vytvořit dojem, že elektřina se vyrábí na burze, stejně jako se nyní vláda snaží vytvořit u občanů dojem, že zemní plyn se vyrábí v LNG terminálech,“ upozorňuje Ivan Noveský.

Bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl už dříve prohlásil, že je absurdní, aby se ceny elektřiny u nás odvíjely od pseudotrhu na Lipské burze a lidé za to platili extrémní peníze. „Stačí jednoduchá systémová změna, která spočívá ve využití stávajícího mechanismu regulace ceny elektřiny dle platného zákona o cenách č. 526 z roku 1990. Tento postup je navíc plně v souladu s právem EU (článek 5 směrnice 2019/944), jak nám ostatně potvrdilo i Ministerstvo spravedlnosti, které evidentně problematice energetiky rozumí více než Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ konstatuje Ivan Noveský s tím, že by to v podstatě znamenalo pouze návrat na konec 90, let, kdy platil první energetický zákon z roku 1994, tedy zákon č. 222/1994 Sb.

Pokud by česká vláda byla opět opravdu českou...

Průměrná cena elektřiny pro českou domácnost byla proto v roce 1996 1,07 Kč/kWh a po dalším razantním zdražení v roce 1997 stoupla na 1,23 Kč/kWh. „To stále poskytovalo velký, ale přiměřený zisk všem energetickým firmám za výrobu, přenos i distribuci elektřiny. Právě pro řádnou a objektivní regulaci cen energií v návaznosti na skutečné a oprávněné náklady přirozených energetických monopolů byl Energetický regulační úřad uzákoněn, a proto jsme ho s první předsedkyní Janou Novotnou v roce 2001 budovali. Pokud by česká vláda byla opět opravdu českou vládou a pokud by ČEZ, prohlašující se nyní za společnost Čistá Energie Zítřka, byl opět společností České Energetické Závody, nemohla by koncová cena elektřiny pro domácnosti, včetně všech daní a poplatků, ani náhodou překročit 3 koruny za kWh,“ tvrdí odborník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

největší spekulan je čez vytvořit roční zisk v řádu stovek miliard je prasárna a skryté zdanění všech občanů této země, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 02.12.2023 10:10:14
vychází jen u divident ( 54 miliard ) které stanjura sebral cca 450 Kč měsíčně na každého občana této země včetně kojenců.

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …