My jsme při porovnávání cen jednotlivých způsobů vytápění využili data serveru vytapění.tzb-info.cz.
Jako základ výpočtu nákladů na vytápění jsme vzali spotřebu tepla 65 GJ a porovnávali
– Druh paliva
– Cenu paliva v Kč za kg
– Cenu tepla v Kč za kWh
– Spotřebu paliva za rok
– Náklady na vytápění za rok
Vězte tedy, že pokud máte kotel na tuhá paliva a rozhodnete se pro hnědé uhlí s cenou zhruba 3,55 Kč za kg, zaplatíte 1,29 Kč za 1 kilowatthodinu, protopíte za sezonu asi 6566 kg uhlí a bude vás to stát 23 308 korun.
Pokud jste zainvestovali do kotle na rostlinné pelety, vyjde vás 1 kilogram na 3,65 korun a 1 kilowathodina na 91 haléřů. Na zimu budete potřebovat o něco více než 4,5 tuny pelet, za které zaplatíte zhruba 16 500 korun.
V rozdílné situaci se ale ocitá zákazník, který topí zemním plynem. Tam jsou náklady na kilowatthodinu zhruba 2,50 Kč, je třeba ale přičíst i paušální měsíční poplatek zhruba 300 Kč. Za sezonu pak protopíte zhruba 2145 m³ zemního plynu, za který zaplatíte přes 60 tisíc korun.
To ale není zdaleka to nejhorší, co vás může potkat. Daleko větší částky zaplatí ti, kteří jsou odkázáni na elektrické vytápění.
Při tomto způsobu vytápění pomocí tzv. přímotopných panelů zaplatíte zhruba 5,20 Kč za kilowatthodinu, připočíst ale musíte měsíční distribuční poplatek ve výši 550 korun. Za těchto podmínek spotřebujete 18 424 kWh a vaši peněženku to vyjde na 102 000 korun.
Pro ty, kdo sice jsou odkázáni na topení elektřinou, ale investovali do tepelných čerpadel, máme podstatně příznivější výpočet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml