Dle serveru hypoindex.cz bylo v České republice během června poskytnuto 7621 hypotečních úvěrů. To dle webu znamená meziroční nárust o 7,1 %. „Celkem banky za červen sjednaly hypotéky za 20,95 miliardy korun, což je o 27 % více než loni v červnu,“ psalo se na webu. Vystoupala též průměrná výše hypotéky a to o 432 000 KČ na 2,749 milionu korun. Je prý s podivem, že navzdory koronaviru, poskytly banky v součtu během prvního pololetí hypotéky za 109,6 miliardy Kč. To prý znamená druhý nejlepší výsledek za posledních pět let.
To, proč objemy hypoték rostou, vysvětlil pro hypoindex.cz Libor Ostatek, ředitel Golem Finance. „Z menší části může být vysvětlením pokračující růst cen nemovitostí, který dlouhodobě táhne vzhůru ukazatel průměrné výše hypotéky. Vedle toho se však domníváme, že aktuální situace kolem koronaviru a s ním související nejistota oslabila poptávku nebo počty schvalovaných hypoték klientů s nižšími a středními příjmy a vedle toho procentuálně posílila produkce úvěrů ve vyšších objemových pásmech. Tedy úvěry finančně zajištěných a krizí méně ohrožených klientů, kteří stávající situaci omezené poptávky a nízkých úrokových sazeb vnímají jako příležitost pro pořízení nemovitostí,“ pověděl.
Hypotékám se věnoval i ekonom Lukáš Kovanda. Ten ve své tiskové zprávě kritizoval pokuty za předčasné splacení hypotéky. Banky dle něj vždy vystupovaly proti zrušení pokuty za předčasné splacení hypotéky, jelikož je to pro ně snadný zdroj příjmů. „Pokuta za předčasné splacení hypotéky je přitom nemravná, protože klienti jsou vlastně penalizováni za to, že se chovají hospodárně, že včas platí své dluhy. V dnešní době, kdy neustále slyšíme, jak je Česká republika dušena dluhy, exekucemi atp., bychom přece měli spíš odměňovat ty lidi, kteří své dluhy platí včas, a ne je ještě penalizovat,“ napsal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle