Češi jsou šťastnější než Američané. Tedy ti mladí

20.03.2024 15:59 | Monitoring

USA patří mezi země, kde nejcitelněji upadá pocit štěstí. Co za tím stojí? Proč se to děje? Traumatizuje americkou společnost nejistota jen finanční, politická? Nebo i pocit zmaru ve vztazích a podpoře blízkých? Spojené státy se ve světovém žebříčku štěstí World Happiness Report propadly o osm příček. „Američané jsou nešťastní ohledně problémů od osamělosti po ekonomiku a politické vedení země.“

Češi jsou šťastnější než Američané. Tedy ti mladí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Trefa, ilustrační foto

V loňském roce se americká veřejnost pyšnila patnáctou příčkou ve světovém žebříčku štěstí. Letos se propadla na třiadvacáté. Velkou skupinou „nešťastníků“ je mladá generace. Ta mluví o opuštěnosti, necítí podporu přátel a rodiny, jsou vystresovaní a užírá je nejistota stran výhledu do budoucnosti. Navíc mladí velmi negativně vnímají politickou situaci a korupci, která obestírá Spojené státy. Na druhou stranu starší generace vykazuje překvapivě méně neštěstí než jejich potomci.

Do věci zasahuje i inflace, která zachvátila celý svět. Rostoucí ceny potravin, služeb, bydlení i dopravy se razantně zvýšily všem. Tady pozici v žebříčku Američanům stahuje generace 30+, která se kvůli snižování hodnoty jejích úspor a zvyšování cen cítí nešťastně a v nejistotě.

Podobný sešup v pocitu štěstí zažilo i Německo. Na rozdíl od USA ovšem v Německu podle žebříčku padá pocit štěstí setrvale už čtyři roky po sobě. Krásné třinácté místo v žebříčku v roce 2021 vystřídalo letošní čtyřiadvacáté.

Jak je na tom Česká republika?

My se držíme stabilně na osmnácté příčce. Takže nyní jsme v pocitu štěstí na lepší pozici než Německo a USA. Čísla nám zvedá, na rozdíl od USA, převážně mladá generace. Ta, jak dokládá studie, v letech 2006–2010 prožívala nejistotu a stahovala nejen naši, ale i pozici všech středo- a východoevropských zemí. Nyní se mladá generace v pocitu štěstí vyrovnala západnímu standardu. Ten ovšem, přinejmenším v USA a Německu, klesá. V žebříčku pocitu štěstí naše mladá generace obsadila poslední místo první desítky. Na rozdíl od naší generace 60+, která nám kazí průměr tím, že se propracovala až na 23. místo v žebříčku. 

Největší šťastlivci na světě jsou ve Finsku a v Dánsku. Největší pocit neštěstí pak prožívají v Libanonu a v Afghánistánu. Ty se umístily na dvou posledních místech ze 142 zkoumaných zemí světa.

Studie světového štěstí pracuje na principu negativních a pozitivních emocí a životní situace. Ve všech zkoumaných zemích probíhá na vzorku minimálně 1 000 vyplněných dotazníků. Přičemž agentura Gallup World Poll, která za žebříčkem štěstí stojí, se snaží mít v odpovědích mnohem více respondentů. U pozitivních emocí agentura zkoumá, jak často se lidé smějí, jaké mají mimopracovní vyžití nebo bohaté koníčky a možnost je vykonávat. U negativních emocí sleduje hněv, smutek a nejistotu. Obojí pak souvisí s balíkem otázek hledajících odpovědi na životní situaci. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ne nadarmo jsou naši mladí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 20.03.2024 16:30:34
na předních příčkách ve fetování a výrobě pervitinu. A pražské odpadní vody mají nejvíc drogových reziduí ze všech evropských hlavních měst. Tam bych to úžasné štěstí viděl.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…