Agentura STEM se ve svém posledním průzkumu věnovala vztahům Čechů k cizincům a zjistila, že jsme vůči nim chladnější než dříve, z velké části kvůli současné uprchlické krizi.
V současnosti jsou tři čtvrtiny národa toho názoru, že české občanství by neměl mít možnost získat každý a stejná část lidí odmítá i to, aby každá etnická menšina mohla žít v souladu se svými tradicemi a zvyky.
71 % dotázaných vidí v cizincích na českém území nebezpečí, přičemž tři pětiny si myslí, že veřejnost má proti cizincům předsudky.
Než nastala uprchlická krize, byly názory veřejnosti podstatně mírnější. Dříve s tím, aby mohly etnické menšiny žít v souladu se svými tradicemi, souhlasila takřka polovina dotázaných, dnes jen 25 %. Vzrostl i počet lidí, podle kterých představují cizinci nebezpečí, a to o 11 %.
STEM uvádí, že ačkoliv výsledky výzkumu ukazují na zhoršení situace, nejedná se o nic dramatického. Lidé jsou spíše jen citlivější na jiná témata, která mají velké mediální pokrytí a navíc je to jen selektivní záležitost vůči národům severní Afriky a Blízkého východu. Názory jsou podobné napříč celou populací, nejméně tolerantní jsou však lidé starší 60 let.
Ani politická orientace dotázaných neznamenala velké rozdíly v tom, jak se měnily názory na cizince od začátku uprchlické krize. Nejvíce však nebezpečí v cizincích vidí voliči hnutí ANO, KSČM a KDU-ČSL.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa