Předčasné volby, které vyvolaly aféry kolem tehdejší ředitelky Nečasova kabinetu Jany Nagyové - nyní Nečasové, vynesly do dvousetčlenné sněmovny 118 nových tváří. Celkem se o znovuzvolení ucházelo 122 poslanců. Objevili se i někteří poslanci, kteří ve sněmovně působili v dřívějších obdobích, například Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).
Srpnové rozpuštění sněmovny znamenalo stopku pro řadu předložených norem
Lidovci se do dolní komory vrátili po třech letech. Uspěla také dvě nová hnutí - ANO miliardáře Andreje Babiše a Úsvit podnikatele a někdejšího senátora Tomio Okamury. Do sněmovny se ve volbách dostalo celkem sedm uskupení. To je nejvíc od roku 1992, kdy se do tehdejší České národní rady dostalo celkem osm kandidátek. Vítěze a druhého v pořadí letos dělil vůbec nejtěsnější rozdíl - ČSSD porazila hnutí ANO jen o 1,8 procenta hlasů. Pohoršily si strany označované za pravici. Výsledek ODS byl vůbec nejhorší v její historii. Ze sněmovny zmizely Věci veřejné, uskupení LIDEM nebo NS-LEV 21 Jiřího Paroubka.
Srpnové rozpuštění sněmovny znamenalo stopku pro řadu předložených norem. Pod stůl takzvaně spadly například sporný ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, předloha o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu nebo norma, podle níž by úřady musely zveřejňovat smlouvy centrálně na internetu, jinak by nebyly platné. Návrhy už ale leží v dolní komoře znovu, projednají je noví poslanci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp