Česko podle expertů Rady Evropy pokročilo v boji proti korupci

02.03.2017 14:20 | Zprávy

Česká republika výrazně pokročila v boji proti korupci a v úsilí o dosažení transparentnosti financování politických stran. Uvedla to protikorupční skupina Rady Evropy GRECO, podle níž Praha splnila devět ze 13 doporučení, jak by Česko mělo postupovat, píše ČTK.

Česko podle expertů Rady Evropy pokročilo v boji proti korupci
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: korupce

Nespokojenost ale trvá s nedostatečným objasněním zaměstnancům ve veřejném sektoru, že jsou všichni stíhatelní podle ustanovení trestního zákoníku, která se týkají úplatkářství. Skupina, která vývoj v Česku průběžně hodnotí, ve své nejnovější zprávě ohledně transparentnosti politických stran ocenila, že „po dlouhém procesu byl s významnou prodlevou přijat balíček novel zákona o sdružování v politických stranách a politických hnutích a několika volebních zákonů“.

„Toto představuje významný úspěch, který směřuje k větší transparentnosti v oblasti financování politických stran v České republice,“ uvedla protikorupční skupina. Bankovní účty politických stran podle ní skýtají více informací a jsou transparentnější ohledně příjmů, výdajů nebo úvěrů. Zajištěn byl jednodušší přístup veřejnosti k výročním finančním zprávám stran a hnutí pomocí včasného zveřejnění na internetu. Totéž se vztahuje na financování volebních kampaní.

„Vytvoření úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je dalším významným pozitivním krokem, který bude muset být znovu zhodnocen v okamžiku plné funkčnosti tohoto úřadu, a to pokud jde o jeho skutečnou nezávislost a efektivnost, které z velké části závisí na jeho zdrojích a prostředcích a také na jeho pravomoci ukládat sankce,“ podotýká GRECO.

Skutečný pokrok?

Skupina opakovaně vybízí české orgány, aby vyjasnily, že všichni zaměstnanci ve veřejném sektoru spadají pod definici úplatkářství a nepřímého úplatkářství podle ustanovení trestního zákoníku. GRECO také žádá Prahu, aby urychlila proces podpisu a ratifikace dodatkového protokolu k trestněprávní úmluvě o korupci.

GRECO v závěru dokumentu shrnuje, že „současná úroveň plnění doporučení již není ‚globálně neuspokojivá‘“, a vyzývá Českou republiku, aby do konce září předložila novou zprávu o plnění zbývajících doporučení.

Podle zástupce platformy Rekonstrukce státu Nikoly Hořejše představují nová pravidla financování volebních kampaní v Česku skutečný pokrok. „Ale již nyní se kontrolu politici snaží všemožně podkopat,“ řekl Hořejš ČTK. Jako příklad uvedl nově zřízený úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který podle Hořejše obsazují i nekompetentní spojenci politiků.

Skupina GRECO sdružuje asi 40 států. Zřídila ji Rada Evropy v roce 1999 za účelem monitorování států v oblasti dodržování protikorupčních standardů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman pro PL: Reforma, nebo koryta? Motoristé jako komunisté v roce 1968

11:45 Ivan Hoffman pro PL: Reforma, nebo koryta? Motoristé jako komunisté v roce 1968

POHLED IVANA HOFFMANA Ivan Hoffman nově exkluzivně pro ParlamentníListy.cz píše o pokusech napravit …