Česko prý bude chtít vědět, co se stalo s penězi pro Řecko

14.10.2015 10:30 | Zprávy

Česká republika se bude ptát, co se stalo s penězi, které dostalo Řecko na ochranu vnějších hranic schengenského prostoru. Poslancům sněmovního výboru pro evropské záležitosti to dnes slíbil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Finance asi nebyly využity dobře, míní. Předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) uvedl, že by Řecko mohlo přijít o některá práva plynoucí ze členství v Schengenu.

Česko prý bude chtít vědět, co se stalo s penězi pro Řecko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řecko a Euro, ilustrační foto

„To, co vám mohu slíbit, je, že Česká republika se bude zajímat o to, co se stalo s penězi, které byly poskytnuty zemím na vnější hranici na ochranu vnějšího schengenského prostoru, protože pravděpodobně ty finanční prostředky nebyly použity tak, aby to bylo transparentní a efektivní,“ uvedl Sobotka na dotaz týkající se především Řecka.

Vyjádřil také přesvědčení, že zodpovědnost za migrační krizi nese i současná Evropská komise, která podle něj nereaguje dostatečně rychle a pružně. „Nicméně tu primární odpovědnost pravděpodobně je možné vyvozovat vůči minulé Evropské komisi, protože ta měla informace, které se týkaly vývoje v Sýrii v uplynulých letech,“ poznamenal.

Když Řecko neplní závazky, musí se z toho vyvodit důsledky

K odpovědnosti Řecka za současnou krizi se vyjádřil i Benešík, podle kterého je na místě diskuse, jestli Aténám nemají být odebrána některá práva a privilegia plynoucí ze členství v Schengenu. „Pokud někdo neplní své závazky, tak z toho musíme vyvodit důsledky,“ je přesvědčen.

Debata se dnes na výboru vedla i o trvalém relokačním mechanismu pro přerozdělování uprchlíků, který Česko dlouhodobě odmítá. „Trvalý relokační mechanismus nebude předmětem jednání Evropské rady,“ řekl Sobotka, který hned z výboru odcestoval na bruselské zasedání.

Vláda prý nepřichází s dostatkem pozitivních návrhů

Na postoj vlády k trvalému přerozdělovacímu mechanismu a hledání spojenců proti němu se dnes Sobotky dotazovali především předseda ODS Petr Fiala a šéf poslanců Úsvitu – Národní koalice Marek Černoch, kteří vyjádřili pochybnost o připravenosti vlády adekvátně reagovat, pokud bude otázka nastolena.

Koaliční poslankyně Kristýna Zelienková (ANO) zase vládě vyčetla to, že se v otázce migrační krize vyjadřuje především negativně, přichází s nedostatkem pozitivních návrhů a není připravena ke kompromisu. Zaměřila se konkrétně na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který podle ní na jakoukoliv otázku – týkající se třeba i dárků k Vánocům – odpoví slovy: „Kvóty nechceme.“

Sobotka vyjádřil přesvědčení, že Česko je při hledání cesty k řešení migrační krize aktivní zemí, a vyslovil se pro navýšení humanitární a azylové pomoci. Pokud jde o čtvrteční a páteční jednání v Bruselu, očekává premiér diskusi především o posílení ochrany vnějších hranic, spolupráci se třetími zeměmi, zejména Tureckem, nebo efektivní návratové politice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…