Ministři zahraničí členských států protiislámské koalice se budou ve Washingtonu zabývat zejména plány na rekonstrukci a stabilizaci Iráku. „Dozvíme se tam strategii USA, ani ne tak pro boj s Islámským státem, ale pro obnovu země,“ řekl Zaorálek novinářům minulý týden.
Postupující ofenziva irácké armády by podle předpokladů mezinárodního společenství měla v brzké době vést k úplnému vytlačení bojovníků takzvaného Islámského státu z Mosulu, které bylo jeho mocenským centrem. V souvislosti s osvobozením Mosulu předpokládá OSN okamžitou potřebu stovek milionů dolarů na humanitární pomoc, odminování nebo obnovu nezbytné infrastruktury, například nemocnic.
Ministerstvo zahraničí v materiálu, jímž vládu žádá o schválení české pomoci, navrhuje, aby byl mimořádný příspěvek hrazen z rozpočtové rezervy spravované ministerstvem financí. To však s tímto postupem v připomínkovém řízení vyjádřilo nesouhlas a požaduje, aby MZV uvolnilo částku ze svého rozpočtu.
Česká republika se na pomoci Iráku podílí dlouhodobě. Kromě humanitárních a rozvojových projektů, na které šlo za loňský rok z rozpočtu ministerstva zahraničí 33 milionů korun, působí na místě čeští vojenští specialisté. Česká armáda také přispěla na pomoc v boji proti islamistům dodávkami munice nebo bitevníků L-159. Pod patronátem ministerstva vnitra funguje program MEDEVAC, který se zaměřuje na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva.
Letos v lednu vláda schválila vyslání českých policejních instruktorů do Iráku a plánuje se spolupráce při školení iráckých diplomatů. Ministerstvo zahraničí v polovině února přidělilo téměř 27 milionů korun na sedm projektů českých nevládních organizací, které se zaměřují na pomoc přímo v Iráku nebo poskytují podporu uprchlíkům v jiných zemích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp