Československá ústava slaví 100 let. Profesor Pavlíček při té příležitosti vytáhl kauzu mariánského sloupu

29.02.2020 18:58 | Zprávy

REPORTÁŽ Kauza mariánského sloupu v době stého výročí československé ústavy a ústavního soudnictví je plná symboliky. Masaryk a mladé Československo se tehdy odstřihlo od vlivu rakouského mocnářství. Popíráme tím sociální důvody i práva menšin, které nebyly v ústavě Rakouska-Uherska vůbec zakotveny – například volební právo žen. Karel Havlíček Borovský by se také notně divil, že „trouba je zpět“. Pozapomíná se i na Masarykovu pozemkovou reformu a vypořádání se se šlechtou. Porevoluční „vystřízlivění“ pak přichází vždy a bylo i po sametové revoluci, tak už to v historii chodí. Hostem besedy ke kulatému výročí české státnosti, kterou uspořádala Nadace železné opony a novinářský nestor, autor řady publikací literatury faktu Milan Syruček, byl odborník na ústavní právo, profesor Václav Pavlíček.

Československá ústava slaví 100 let. Profesor Pavlíček při té příležitosti vytáhl kauzu mariánského sloupu
Foto: Václav Fiala
Popisek: Cyril Svoboda, Václav Pavlíček a Zdeněk Jičínský

Syruček na úvod uvedl, že první ústava, která se týkala českých zemí, byla sepsána císařem Ferdinandem I. v roce 1848. Zrušena však byla hned v roce 1851. „Pak byly přijaty další ústavy, ale faktem je, že mnohé omezovaly, a to nejen z hlediska postavení českého státu oproti uherským zemím, také obyvatelstvo. Třeba z voleb byli vyloučeni dělníci, služebnictvo, sociálně slabí lidé. Ženy dostaly volební právo až v roce 1918 se vznikem republiky. To jsou faktory, které je si třeba uvědomit, když se zamyslíme nad ústavou, když vycházíme z naší první ústavy, které je 29. února sto let,“ konstatoval před několika desítkami přítomných neformální moderátor odpolední akce ve Slovenském domě v Praze.

Vybojováno na Rakousku-Uhersku

„Ústava upevňovala východiska stavu, ke kterému od roku 1918 docházelo a co bylo do té doby probojováno,“ zdůraznil profesor Pavlíček na začátku svého expozé. „Vše podstatné, co formovalo ústavní listinu, bylo vybojováno v období 1918 až 1920. Ústavní listina potvrzovala výsledky národní, demokratické, státoprávní a sociální revoluce. Obnovila historickou českou státnost. Vyjádřila to nejen uvnitř státu, ale bylo to uznáno právně i v mezinárodních smlouvách versailleského systému. Tam se výslovně uvádělo, že se obnovuje česká státnost. A že se definitivně ruší smlouva, která byla založena před léty, kdy se utvářela proti tureckému nájezdu. A že je definitivní a hranice, jak jsou stanoveny nebo budou stanoveny touto smlouvou, vycházejí z tohoto státoprávního principu.“

Je to velký den pro Afghánistán, hlásí Američané. Podepsali dohodu s Tálibánem

Tradičně: O něco víc, než nám bylo uloženo

Pokud jde o národní aspekty, šlo o to, aby se jak český, tak slovenský národ vymanil z podřízenosti Němcům a Maďarům. „Další moment spočíval v řešení, o kterém jednal nejvyšší správní soud v březnu roku 1919 v referátu dvou soudců, doktorů Háchy a Říhy. Zde se hovořilo o tom, zda je možno akceptovat práva menšin tak, jak byla stanovena v prosincové ústavě z roku 1867, nebo ne. Tehdy doktor Hácha zastával stanovisko, že ani mezinárodněprávně, ani ústavoprávně nejsme vázáni k tomu, abychom se těmito právy menšin cítili vázáni. Změněno to bylo mezinárodními smlouvami, takzvanou malou Saintgermainskou smlouvou, která tento argument změnila a práva menšin byla pak do ústavní listiny zakotvena. Jak uvedl doktor Beneš, ještě v širším měřítku, než nám to bylo uloženo,“ zdůraznil Václav Pavlíček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…