Před čtyřmi roky se lídři unie dohodli, že limit by měl činit v tomto směru maximálně jedno procento. To nicméně nyní naplňuje podle komise jen jedenáct zemí, zbylých 16 včetně Česka nikoli.
Brusel v dnešním prohlášení zdůraznil, že v době krize je jednotný trh klíčovým nástrojem, který by měl Evropu vyvést z ekonomické stagnace. Přesto ale mnohé státy neplní dohodnuté postupy, což podle komise vede k roztřišťování trhu.
V průměru je nyní z oblasti vnitřního trhu do národního práva nepřevedeno 1,2 procenta unijních směrnic. Pro srovnání loni v listopadu to bylo "jen" 0,9 procenta. Pořadí hříšníků vévodí ČR se dvěma procenty, za ní následují Polsko a Rakousko, u nichž je to 1,7 procenta.
Česko je pomalé a chybuje
"Zkrátka ten proces přijímání legislativy u nás je pomalý," připustil dnes v Bruselu v reakci na zprávu komise náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. "Pořád děláme chyby," podotkl s tím, že občas jde o ryze formální pochybení.
Potíže působí mimo jiné to, že některá ministerstva nedodržují termíny stanovené úřadem vlády. "To považuji také za problém," řekl. Doplnil, že podobné výsledky mohou vést k tomu, že na Česko bude v EU pohlíženo negativně. Praha by si měla hlídat, aby plnila své závazky, pokud chce také účinně prosazovat své zájmy.
"Není pochyb o tom, že jednotný trh je motorem pro nový růst naší ekonomiky. Chceme-li opravdu uvolnit potenciál vnitřního trhu, aby nás vrátil zpět na koleje, pak si potřebujeme být jistí, že zákony jsou správně převáděny a používány v praxi - a to všude," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.
Čtěte:
Cikány nesmíme poslat na Slovensko. Kvůli EU, nadává senátor
Roithová: Nutit státy EU k zakotvení sňatků stejného pohlaví do právního řádu je nesmysl
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk