„Ani v Rusku nikdo neví, co se děje. Možná kromě pár lidí kolem Vladimira Putina a samotného Prigožina a jeho spolupracovníků,“ okomentoval současné dění v Rusku komentátor Mitrofanov. Hovořil mimo jiné o tom, jaká byla k vidění podpora obyvatelstva vůči Prigožinovi. Podle Mitrofanova se tak ukázalo, že není pravda, co posléze říkala státní propaganda, že Prigožin podporu neměl. Podle Mitrofanova je to patrné z jeho vítání v Rostově na Donu.
Podle jeho slov Prigožin patrně nyní zmizí, respektive není jasné, co s ním bude. „Ale jde o to, že je připravena půda, aby se ukázal jiný populista, který bude pracovat na své image tak, že všichni kolem jsou zkorumpovaní – až na Putina, ten je výjimkou – a on přijde a korupci zničí,“ zmínil Mitrofanov.
Do myšlení ruského prezidenta Mitrofanov nevidí. Strašit ho podle jeho slov může pouze to, kdyby vzniklo skutečné spiknutí v řadách regulérní armády nebo tajných služeb. „To by pro něj bylo opravdu velké nebezpečí,“ dodal Mitrofanov.
K situaci v Rusku se vyjádřil i generál v záloze Pavel Macko, bývalý nejvýše postavený zástupce Slovenska ve strukturách NATO.
„Politický režim v Rusku nestojí na pevných institucionálně politických základech. V podstatě je postaven na oligarchicko-klanovém uspořádání. A toto všechno vytváří nebezpečný mix, neboť jsme svědky toho, že vnitřní boje mohou krajně destabilizovat jaderný stát, v podstatě stát s největším množstvím jaderných hlavic a s velkým vojenským potenciálem, který může být i nekontrolovatelný nebo nebezpečný. A to je něco, co nás musí zajímat,“ poznamenal.
K samotné dohodě pak Macko uvedl, že každá dohoda je možná, když v ní někdo získá něco pro sebe. „Prigožin díky této dohodě získal život, protože se mu nepodařilo to, co chtěl, a hrozilo, že by musel splnit to, co říkal, že bude bojovat na život a na smrt. Putin získal čas, řeknu to pejorativně, na ‚výměnu plínek‘, protože jeho režim se na chvíli zatřásl. A Lukašenko si našel možnost přežití svého režimu, protože nepokoje v Rusku a destabilizace situace v Rusku by pro Lukašenka znamenala existenční hrozbu. A navíc Lukašenkovi se Wagner ještě může hodit v případě, že by se mu situace vymykala z pod kontroly. Wagner má lidi, kteří dokážou udělat i tu nejšpinavější práci. Takže de facto všichni tři nakonec dospěli k této dohodě, protože všichni tři bojují o svoje přežití,“ zakončil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef