Český rozhlas tvrdí: Vilu na Čapím hnízdě chtěl Babiš od počátku pro sebe

05.10.2019 12:29 | Zprávy

Centrální vila na Čapím hnízdě měla od začátku sloužit pro soukromé účely současného premiéra Andreje Babiše, uvádí web iROZHLAS.cz. Zprávu převzala ČTK.

Český rozhlas tvrdí: Vilu na Čapím hnízdě chtěl Babiš od počátku pro sebe
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V kauze Čapí hnízdo jde o podezření z účelového čerpání dotace určené výhradně pro malé a středně velké podnikatele

Své tvrzení server opírá o dokumenty, které získal od několika institucí na základě informačního zákona. Babiš čelil kvůli podezření z dotačního podvodu na Farmě Čapí hnízdo trestnímu stíhání, které v půlce září zastavilo pražské městské státní zastupitelství. Rozhodnutí o zastavení je pravomocné, zrušit ho ještě může nejvyšší žalobce.

Jedním z dokumentů, které nasvědčují tomu, že vila na Čapím hnízdě byla určena pro Babišovy soukromé účely, je souhlasné stanovisko středočeské Krajské hygienické stanice, vystavené k projektové dokumentaci v září 2007. „Objekt bude sloužit k rekreaci rodiny majitele firmy a zároveň ke krátkodobému ubytování jeho hostů, popř. VIP návštěv,“ cituje z obsahu stanoviska web iROZHLAS.cz.

Informace o rekreačním bydlení rodiny majitele firmy je podle serveru zmíněna i v posudku společnosti Povodí Vltavy. V dokumentu od Státního energetického inspektorátu je navíc uvedeno, že potřebám majitele bude sloužit druhé nadzemní podlaží a podkroví centrální vily.

Kvůli postupu při financování Farmy Čapí hnízdo byl premiér Babiš v říjnu 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Letos v dubnu ho kvůli tomu policisté navrhli obžalovat. Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se pak společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Premiér vinu dlouhodobě odmítá a letos v září městské státní zastupitelství jeho stíhání pravomocně zastavilo. Rozhodnutí může zvrátit pouze nejvyšší státní zástupce. Prezident Miloš Zeman ale uvedl, že v takovém případě by Babišovi udělil abolici, tedy zastavení trestního stíhání.

Stíhání kromě premiéra Babiše čelila i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. I v jejich případě bylo stíhání zastaveno. Zastavení se zatím netýká premiérova syna Andreje Babiše mladšího, kterého policie vyšetřuje zvlášť.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…