Český zločin v Kosovu? Ostuda slovutného média. Pravda je úplně jiná

11.09.2019 15:37 | Zprávy

Před sobotním fotbalovým utkáním Kosovo vs. Česká republika obletěla evropská i česká média zpráva, že byla zadržena skupina českých fotbalových „chuligánů“, kteří chtěli narušit utkání puštěním dronu s vlajkou „Kosovo je Srbsko“, zpochybňující nezávislost Kosova. Jenže později se ukázalo, že vše je zcela jinak a že média včetně slovutného britského The Guardian naletěla na velkou fake news.

Český zločin v Kosovu? Ostuda slovutného média. Pravda je úplně jiná
Foto: Facebook M. Djurdjevic
Popisek: Ničení křesťanských chrámů v Kosovu ze strany albánských teroristů

V pátek večer došlo na území státu Kosovo k zadržení osmi Čechů. To je tak všechno, co se nakonec z mediálního příběhu ukázalo jako pravdivé. Vše ostatní si dle vyjádření zadržených osob média vymyslela.

O incidentu informovala česká i světová média. Třeba Expres.cz pojal informování takto: „Kosovo je Srbsko. Vlajka s takovým nápisem měla létat dnes odpoledne nad vyprodaným stadionem v Prištině. Takhle jalový nápad vymysleli čeští chuligáni, sympatizanti Srbska, kteří patří především k ultras Sparty.“

Britský The Guardian psal, že kosovská policie zadržela osm osob, které „zřejmě chtěly létat nad stadionem s prosrbským praporem“.

Ve dvou autech, kterými skupina jela, měl být „poblíž Prištiny“ (hlavního města Kosova, kde se hrálo – pozn. PL) zabaven dron, srbská vlajka a transparent „Kosovo je Srbsko“. Rovněž podle médií měla být zabavena „pyrotechnika a nůž“, což jsou předměty, které nesmějí být pronášeny na žádný stadion.

Od skupiny se distancovala i Fotbalová asociace České republiky, na jejíž vyjádření pak řada médií včetně Guardianu reagovala. Mluvčí FAČR Michal Jurman poskytl v sobotu médiím vyjádření, ve kterém bylo uvedeno: „Můžeme potvrdit, že byla nedaleko Prištiny zatčena policií skupinka osmi českých fanoušků, šlo konkrétně o šest mužů a dvě ženy. Tato skupinka u sebe měla dron, srbskou vlajku a také transparent s nápisem Kosovo je Srbsko. Zároveň u nich byla objevena pyrotechnika a také nože. FAČR, respektive česká fotbalová reprezentace, chtějí jasně deklarovat, že odmítají jakékoliv podobné chování fanoušků, které spojuje politiku se sportem. Aktuálně se situace řeší ve spolupráci kosovské policie, české policie a ambasády České republiky.“

Jenže v neděli se ozvali sami účastníci, podle médií fotbaloví chuligáni. Byli značně překvapeni, protože s fotbalovým zápasem v Prištině neměli nic společného. Přihlásili se k organizaci Evropská fronta solidarity pro Kosovo.

Ta se podle svých vlastních slov snaží poskytovat humanitární pomoc menšině kosovských Srbů, která je jinak neziskovými a humanitárními organizacemi spíše opomíjena. Neopomíjí ale ani většinové Albánce. Organizace pořádá v ČR finanční sbírky a následně je pak rozváží potřebným po Kosovu. Tato cesta se obvykle koná každý rok počátkem září, jak dosvědčil i oceňovaný bloger Ladislav Větvička, který s organizací cestu v minulosti sám podstoupil.

I letos tedy osm dobrovolníků v prvním zářijovém týdnu vyrazilo s humanitární pomocí do Kosova. „Naše mise trvala týden a program byl naplánovaný na každý den. Podpořili jsme postupně 5 škol s celkovým počtem 220 dětí, dvěma chudým rodinám jsme zajistili 10 kubíků dřeva, dalším dvěma rodinám s dětmi předali oblečení, školní pomůcky a hračky. Neopomněli jsme navštívit pár památek,“ píší ve svém prohlášení.

Program ukončili v pátek 6. září ve škole ve Štrpcích a vraceli se do Veliké Hoči, kde byli u místních obyvatel ubytováni. K tvrzení, že byli zadrženi „poblíž Prištiny“ a mířili na fotbalové utkání, dodejme, že Štrpce se nacházejí na jihu Kosova, tedy z pohledu ČR daleko za Prištinou. Město se nachází velmi blízko hranic s Albánií a vzdálenost od metropole je podle Google Maps odhadnuta na 72 kilometrů.

„Krátce po opuštění Štrpců nás zastavila policejní hlídka, která nás prohledala a doprovodila nás k podání vysvětlení na policejní stanici v Uroševaci. Po vysvětlení naší činnosti došlo k objasnění situace. Po celou dobu k nám byli policisté velmi milí a slušní a nijak nás neomezovali na svobodě. Došlo k zabavení osobních věcí včetně pasů a mobilních telefonů, v pozdních nočních hodinách jsme opustili policejní stanici,“ popisují celý incident s kosovskou policií.

Druhý den se na stanici vrátili a bez protestů zaplatili pokutu 100 eur na osobu za nenahlášení pobytu, který nestihli nahlásit z důvodu nabitého programu. Policisté jim vrátili věci a doklady, a dokonce jim poděkovali za pomoc, kterou pro Kosovo organizují.

A pak se nestačili divit, že se z nich v evropských médiích stali fotbaloví chuligáni, kteří chtějí na prištinském stadionu páchat provokace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

13:52 Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

Člen oblastní rady ODS pro Prahu-západ Tomáš Šalamon na síti X informoval, že s kolegy na radě jedno…