Cesta k hromadným žalobám se otevře i v Česku. Ale odborníci mají velké obavy, co může nastat

03.12.2018 20:02 | Zprávy

JUSTICE Poškození zákazníci se budou moci v budoucnu spojit a společně bojovat proti velkým, bohatým a mocným firmám. Do českého práva se má dostat nový právní předpis, který je úspěšně využíván všude na světě – hromadné žaloby. Ministerstvo spravedlnosti zatím připravilo věcný záměr, ale už pracuje i na paragrafovém znění, které má jít do vlády už v březnu příštího roku. Ale nejen právníci, advokáti a soudci, i zástupci akademické sféry, spotřebitelů a dalších zájmových sdružení upozorňují na možná rizika. „V rámci procesního práva jde o institut nový, neznámý a nevyzkoušený. Je třeba zamezit riziku zneužití kolektivní žaloby v konkurenčním boji, to vidím jako velmi reálné,“ řekl ParlamentnímListům.cz advokát a vysokoškolský pedagog Jaromír Císař.

Cesta k hromadným žalobám se otevře i v Česku. Ale odborníci mají velké obavy, co může nastat
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Možnost podávat hromadné žaloby existuje v nějaké podobě ve většině vyspělých právních států, jako je Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Velká Británie, Dánsko, Norsko, Švédsko, USA, Kanada, Austrálie, ale i Polsko, Maďarsko a řada dalších. Když se však podle zástupce Spotřebitelského fóra Kryštofa Kruliše podíváme do sousedních evropských států, nikdo zatím nešel tak blízko systému americké class action, jako je to navrhováno u nás. „Věcný záměr zákona jde na komára s houfnicí. Stávající problémy by šlo vyřešit mnohem elegantnější a bez souvisejících rizik,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Kruliš (celý rozhovor uvádíme na závěr). Snaha přeskočit z nulové úpravy do nejextenzivnější úpravy amerického stylu je podle něj riziková. Navíc se může dotknout víc poctivých firem než tzv. „šmejdů“, protože ti založí jiné s.r.o a hromadné žalobě se mohou vysmát.

Užitečný krok ke kultivaci vymahatelnosti českého práva, ale…

Podobné obavy zazněly i na odborném sympoziu, které se konalo k tématu hromadných žalob v listopadu. Organizovala ho Stálá konference českého práva za odborné podpory advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný. Účastníci Sympozia, mezi nimiž byli zástupci justice, akademické sféry, ministerstva spravedlnosti i zájmových sdružení, se shodli, že byť záměry Ministerstva spravedlnosti na přijetí zákona o hromadných žalobách vnímají jako užitečný krok ke kultivaci vymahatelnosti českého práva, je třeba podrobit parametry návrhu intenzivní věcné diskusi, aby nevedl k nezamýšlenému cíli.

Advokát Jaromír Císař připouští, že hromadná žaloba může napomoci vyrovnat faktickou asymetrii účastníků řízení, kdy ekonomicky silnější subjekt má silnější postavení v soudním řízení. Už proto, že má více finančních prostředků. „Hromadná žaloba tak má své místo zejména v oblasti spotřebitelských vztahů, kde jde často o tak nízké nároky, že se jednotlivému spotřebiteli nevyplatí samostatně se o ně dlouho a nákladně soudit. Její využitelnost vidím tedy v oblasti spotřebitelského práva,“ řekl advokát ParlamentnímListům.cz, ale varuje před automatickým rozšířením hromadné žaloby do všech oblastí práva. To by podle něj byl nebezpečný experiment, který by mohl vést k narušení konkurenční rovnováhy a destabilizovat tržní prostředí. „Rovněž je třeba zamezit riziku zneužití kolektivní žaloby v konkurenčním boji, to vidím jako velmi reálné,“ dodává. Jako odstrašující příklad uvádí šikanózní podávání insolvenčních návrhů, které se po zavedení insolvenčního zákona stalo běžným nástrojem likvidace konkurenta.

Rizika vidí právníci i zástupci spotřebitelů

Zahraniční zkušenosti především z USA ukazují, že podávání hromadných žalob je často výsledkem snahy poškodit konkurenty, kteří raději dají přednost nevýhodnému smíru, než aby se společnost dlouhé roky soudila a trvale si poškodila reputaci. Zneužívající potenciál hromadné žaloby v rámci byznysu potvrdila na semináři i děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Markéta Selucká. V průběhu dokazování navíc často dochází ke zveřejňování obchodních tajemství a důvěrných informací. To má samozřejmě i své ekonomické dopady na spotřebitele, protože společnosti takové riziko musí zahrnout do svých obchodních modelů. Z toho má obavy i předseda správní rady Spotřebitelské fórum Kryštof Kruliš: „Pokud se rozvine praxe hromadných žalob do takového extrému, jako byly dříve zneužívány například insolvenční návrhy k vzájemnému vyrovnávání účtů, firmy to zahrnou do svého rozhodování. Může se tak zvednout cenová hladina či ochabnout investiční aktivita,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kruliš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…