Čeští analytici čekají ve Francii koalici všech proti Le Penové

24.04.2017 17:59 | Zprávy

Čeští analytici předpokládají, že se ve druhém kole francouzských prezidentských voleb bude do jisté míry opakovat situace z roku 2002, kdy se celá politická scéna spojila proti kandidátovi populistické Národní fronty (FN). I proto podle nich má kandidátka této strany Marine Le Penová jen minimální šanci na zvolení, stejně jako když před 15 lety neuspěl její otec Jean-Marie Le Pen. Shodli se na tom odborníci, které dnes ČTK oslovila.

Čeští analytici čekají ve Francii koalici všech proti Le Penové
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: Marine Le Penová

Před 15 lety získal Le Pen ve druhém kole voleb zhruba 18 procent hlasů a prezidentský mandát tak výraznou většinou obhájil Jacques Chirac.

„Myslím, že to bude obdobné,“ řekl ke srovnání současnosti s tehdejší volbou politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Dan Marek. „Možná ten rozdíl nebude tak vysoký jako v roce 2002, ale většina průzkumů dnes predikuje (Emmanuelu) Macronovi kolem 60 procent, Le Penové kolem 40 procent a já myslím, že někde v tomhle řádu by se ten výsledek mohl pohybovat,“ doplnil.

„Již po oznámení odhadů v neděli večer doporučili François Fillon i Benoit Hamon svým voličům, aby podpořili Macrona proti Marine Le Penové, a vytvořili tak již tradiční ‚republikánskou frontu‘, která v případě postupu Národní fronty do druhého kola její kandidáty zatím vždy zvládla pohodlně vyšachovat,“ připomněl analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Filip Chráska skutečnost, že se neúspěšní kandidáti tradiční pravice i vládnoucích socialistů už přiklonili na stranu centristy Macrona.

„Proti Marine Le Penové hraje i fakt, že v prvním kole skončila druhá, i když dlouho průzkumům kralovala a měla šanci získat až 28 procent hlasů,“ připomněl Chráska také to, že Le Penová získala 21,5 procenta hlasů a skončila s více než dvoubodovým odstupem za Macronem. „V této konstelaci pro ni bude velmi těžké získat více než nějakých 40 procent hlasů ve druhém kole, i když se v příštích dvou týdnech může stát samozřejmě cokoli,“ uvedl Chráska.

Oba experti se také shodli v tom, že na rozdíl od loňských prezidentských voleb ve Spojených státech i od britského referenda o vystoupení z Evropské unie výsledky hlasování odpovídaly předvolebním průzkumům. Chráska uvedl, že francouzští výzkumníci odvedli skvělou práci. „Patrně jen došlo k přesunu některých potenciálních voličů Benoita Hamona směrem k Emmanuelu Macronovi ze strachu, že budou ve druhém kole muset vybírat mezi Le Penovou a Fillonem,“ řekl.

„Očekávání bylo naplněno, ale přesto panuje napříč Evropou obrovská úleva, protože předvolební preference těch čtyř (hlavních) kandidátů byly v rámci statistické chyby,“ podotkl Marek s poukazem na to, že jen těsně za postupujícími Macronem a Le Penovou zůstal nejen Fillon, ale i kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon, který za Macronem zaostal jen o čtyři procentní body.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ na jihu Čech

20:29 A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ na jihu Čech

„Česnečka za 70 korun? Tu jsme doma dělávali, když bylo před výplatou.“ I takové komentáře jsme si v…