Ztrátou poslaneckého mandátu pyká z rozhodnutí Nejvyššího soudu člen Ľudové strany Naše Slovensko (ĽSNS) Milan Mazurek za své tři roky staré vystoupení v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice Rádio Frontinus. Kromě toho má zaplatit i pokutu 10 tisíc eur (259 tisíc korun) za xenofobní výroky na adresu Romů, čímž se dle verdiktu dopustil trestného činu. Během živého vysílání hovořil o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, o „celé komunitě cikánských asociálů“, o tom, že zvláštní škola otevřená v době jeho dětství připomínala zoologickou zahradu, nebo o tom, že by si cikáni neměli z plození dětí dělat byznys. „To musíme zastavit,“ upozornil Mazurek. Peníze z eurofondů investujeme do lidí, kteří „pro náš národ nikdy nic neudělali a nic pro nás neudělají ani v budoucnu“, uvedl také.
Podle slovenské ústavy mandát poslance zaniká dnem nabytí právní moci rozsudku, jímž byl poslanec odsouzen za úmyslný trestný čin. Trestní stíhání by autorovi takových výroků zřejmě hrozilo i v České republice. „Já věřím, že ano, protože jak paragraf 355, který se týká hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, tak paragraf 356, jenž postihuje podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, na toto v Trestním zákoníku pamatují. Za něco takového může být pachatel potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Ale protože to bylo řečeno veřejně, konkrétně v rozhlase, tak v takovém případě je tam zvýšená právní kvalifikace a trestní sazba by byla až tři léta,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokát Jaroslav Ortman.
Výklad skutkových podstat verbálních trestných činů byl vždy dobový
„Neznám sice bližší okolnosti případu ani rozhodnutí Nejvyššího soudu Slovenské republiky, ale mohu konstatovat, že podle našeho Trestního zákoníku je možné se dopustit trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, a to právě například i veřejným hanobením určitého etnika. Podstatné však je, aby takové jednání dosáhlo určitého stupně tzv. společenské škodlivosti, jako například když někdo bude veřejně popírat holocaust a podobně. Osobně si nemyslím, že v tomto případě takového stupně dosaženo bylo. Navíc mě trochu zaráží, že důsledkem byla i ztráta poslaneckého mandátu pana poslance Mazurka. To by, myslím, u nás možné nebylo,“ říká pro ParlamentníListy.cz advokát Radek Suchý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník