Ztrátou poslaneckého mandátu pyká z rozhodnutí Nejvyššího soudu člen Ľudové strany Naše Slovensko (ĽSNS) Milan Mazurek za své tři roky staré vystoupení v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice Rádio Frontinus. Kromě toho má zaplatit i pokutu 10 tisíc eur (259 tisíc korun) za xenofobní výroky na adresu Romů, čímž se dle verdiktu dopustil trestného činu. Během živého vysílání hovořil o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, o „celé komunitě cikánských asociálů“, o tom, že zvláštní škola otevřená v době jeho dětství připomínala zoologickou zahradu, nebo o tom, že by si cikáni neměli z plození dětí dělat byznys. „To musíme zastavit,“ upozornil Mazurek. Peníze z eurofondů investujeme do lidí, kteří „pro náš národ nikdy nic neudělali a nic pro nás neudělají ani v budoucnu“, uvedl také.
Podle slovenské ústavy mandát poslance zaniká dnem nabytí právní moci rozsudku, jímž byl poslanec odsouzen za úmyslný trestný čin. Trestní stíhání by autorovi takových výroků zřejmě hrozilo i v České republice. „Já věřím, že ano, protože jak paragraf 355, který se týká hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, tak paragraf 356, jenž postihuje podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, na toto v Trestním zákoníku pamatují. Za něco takového může být pachatel potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Ale protože to bylo řečeno veřejně, konkrétně v rozhlase, tak v takovém případě je tam zvýšená právní kvalifikace a trestní sazba by byla až tři léta,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokát Jaroslav Ortman.
Výklad skutkových podstat verbálních trestných činů byl vždy dobový
„Neznám sice bližší okolnosti případu ani rozhodnutí Nejvyššího soudu Slovenské republiky, ale mohu konstatovat, že podle našeho Trestního zákoníku je možné se dopustit trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, a to právě například i veřejným hanobením určitého etnika. Podstatné však je, aby takové jednání dosáhlo určitého stupně tzv. společenské škodlivosti, jako například když někdo bude veřejně popírat holocaust a podobně. Osobně si nemyslím, že v tomto případě takového stupně dosaženo bylo. Navíc mě trochu zaráží, že důsledkem byla i ztráta poslaneckého mandátu pana poslance Mazurka. To by, myslím, u nás možné nebylo,“ říká pro ParlamentníListy.cz advokát Radek Suchý.
„Téměř šedesát let se zabývám trestním právem a věřte mi, že výklad skutkových podstat verbálních trestných činů byl vždycky dobový. Ale zmíněné výroky navíc pronesené veřejně by byly i u nás trestně postižitelné,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz advokát Karel Hejný. To předsedovi Smeru-SD a bývalému premiérovi Robertu Ficovi se soudní verdikt pranic nelíbil. Podle něj „Milan Mazurek řekl to, co si myslí téměř celý národ. Pokud někoho popravíte za pravdu, uděláte z něj národního hrdinu“. A ve zveřejněném videu ještě dodal: „Má-li být rozsudek Nejvyššího soudu měřidlem toho, co je pro výroky na adresu Romů trestným činem, to rovnou mohou orgány činné v trestním řízení vlézt do kterékoliv krčmy na Slovensku a všechny hosty včetně ležících psů pozavírat“.
Jestli je Ficův světonázor krčma, tak je to jeho problém
Na expremiéra Fica už kvůli jeho vyjádřením podal trestní oznámení člen Občanské konzervativní strany Juraj Petrovič. První slovenský europoslanec romského původu Peter Pollák prohlásil, že Robert Fico popřel rozhodnutí Nejvyššího soudu, že poslanec kotlebovců Milan Mazurek spáchal extremistický trestný čin, a přidal se na stranu těch, kteří popírají holokaust a obdivují Tisa a Hitlera. Nezávisle na tom se případem začala zabývat i slovenská Národní kriminální agentura. „Možný postih vůči Robertu Ficovi, který zjevně jen s určitou nadsázkou komentoval rozhodnutí soudu a vyjádřil svůj názor, kterým rozhodně nikoho nehanobil, se mi ale jeví úplně absurdní. To už spíše hraničí se zasahováním do svobody projevu a svobody slova,“ domnívá se Radek Suchý.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník